Що таке оцінка вартості цінних паперів | Київ.Info

Що таке оцінка вартості цінних паперів

Найчастіше звертаються до оцінювача з приводу оцінки акцій. Акції найбільш поширені в Україні цінні папери, завдяки масовій приватизації. Оцінка вартості цінних паперів може виконуватися для бухгалтерських цілей, для прийняття інвестиційних рішень, а також для процедур обов’язкового викупу squeeze-out і sell-out. Незалежна оцінка цінних паперів виконується оцінювачем, у якого є кваліфікаційне Свідоцтво з відкритим напрямом оцінки 2.1., а також документ про проходження підвищення кваліфікації.

При виконанні оцінки цінних паперів вкрай важливо ефективно використати доступні оціночні підходи. Прибутковий підхід, який базується на аналізі фінансової інформації емітента, майновий підхід і звичайний порівняльний підхід, якщо з цінними паперами проходять угоди на біржовому або позабіржовому ринку.

Договір на проведення оцінки повинен містити дату оцінки, мети оцінки, характеристики паперів, терміни і вартість роботи оцінювача.

Процес оцінки

Якщо оцінювач має достатній доступ до інформації підприємства-емітента, його бухгалтерської звітності, переліку основних засобів, то підготовка Звіту про оцінку зазвичай займає від семи до двадцяти днів. На терміни виконання роботи впливає розмір компанії-емітента, обсяг документів і інформації, з якою оцінювач буде працювати. Зазвичай пакет акцій невеликого акціонерного товариства можна оцінити та оформити за тиждень. Великі підприємства – довші терміни роботи, іноді до місяця. Потрібно розуміти, що оцінка цінних паперів повинна проводитися скрупульозно, уважно, враховуючи цілі та завдання замовника.

Як основні фонди емітента впливають на вартість його цінних паперів? Наприклад, в невеликому підприємстві вартість майна може бути відносно невелика, а нерухомість або обладнання може бути відсутнім на балансі, але акціонери цілком можуть отримувати високий дохід у вигляді дивідендів. З іншого боку, якщо вторинного ринку акцій немає, а дивіденди не виплачуються, то зробити оцінку прибутковості акцій вкрай складно. Водночас величезне виробниче підприємство може зазнавати збитків згідно з бухгалтерськими документами, але мати велику кількість основних фондів. В такому випадку переоцінка основних фондів дозволить визначити реальну вартість цінних паперів, незважаючи на борги та збитки. Професійний оцінювач уважно підійде до використання всіх трьох методичних підходів при оцінці акцій або інших цінних паперів.

Коли потрібна оцінка цінних паперів

Оцінка акцій буває необхідна у зв’язку з їх викупом самим емітентом, додатковою емісією, процедурою безвідкличної пропозиції про викуп. Але бувають ситуації, коли акціонер збирається продати або купити пакет акцій на вторинному ринку, отримати кредит в банку під заставу облігацій або внести свої акції в статутний капітал нового підприємства або для оподаткування. І в таких випадках також необхідно зробити оцінку цінних паперів.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook