Черговий ЖК чи арт-простір: Яке майбутнє чекає на легендарний "Пивзавод на Подолі" - Київ.Info

Черговий ЖК чи арт-простір: Яке майбутнє чекає на легендарний “Пивзавод на Подолі”

Черговий ЖК чи арт-простір: Яке майбутнє…

Київська прокуратура через суд вимагає укласти охоронний договір для збереження Пивоварного заводу Ріхерта на вулиці Кирилівській, 35, оскільки він є пам’ятником архітектури, але перебуває в занедбаному стані і лише продовжує руйнуватись.

Легендарна будівля занепадає з 2014 року після того, як виробництво на заводі остаточно закрили. Depo.Київ розповідає, що відбувається навколо Пивоварного заводу Ріхерта на Подолі, і яка доля може очікувати його в майбутньому.

Власника тягнуть до суду

В прокуратурі Києва заявили, що комерційна структура, яка володіє будівлею заводу, не вживає заходів для того, щоб зберегти пам’ятку. Охоронний договір, який чітко регламентує режим використання пам’ятки та відповідальність за порушення цього режиму, види і термінивиконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, досі не укладено.

Споруди заводу перебувають у незадовільному стані, проводовжують руйнуватись та потребують негайних заходів зі збереження будівлі.

Занедбана будівля пивзаводу на Подолі

Занедбана будівля пивзаводу на Подолі

Від унікального виробництва до закриття 

Історія найстарішої пивоварні столиці починається в 1871 році. Тоді купець та очільник Київського біржевого комітету Микола Хряков вирішив викупити виробничі цехи, у яких раніше було чавуноливарне виробництво. Уже за рік Хряков разом з талінським купцем Карлом Вейсе та братами швейцарського походження Гавриїлом та Фрідріхов Єнні заснували “Товариство Київського пивоварного заводу”, капітал якого склав 400 тисяч карбованців. Обладнання тоді закупили в сердці пивоваріння – Чехії, де продавали найкращі комплекти для виробництва пінних напоїв.

Пивоварний завод Ріхерта побудували у 1892-1895 роках за проєктом архітектора Володимира Ніколаєва. У 1895 році тут з’явилась димова труба (одна з найстаріших, що збереглися у Києві). Будівлю з сушильною вежею звели за проєктом архітектора Миколи Казанського в 1908-1909 роках.

Кияни змогли відчути різницю між пивом “Товариства” та напоями інших виробників, оскільки воно було зварене за чеськими рецептами. Підтриємство мало точки в місті, де люди могли купити собі пиво, але фірмове “бірхалле” можна було придбати тільки на Хрещатику.

З виробництва на Кирилівській пиво відправляли до Одеси, Бердичева та інших міст України. Тоді на підприємстві працювало не менше ніж сто робітників. Попри конкуренцію пивзавод на Подолі завжди тримав марку якості. У 1880 році на київському сільськогосподарчому ярмарку продукція заводу отримала срібну медаль, а в 1888 і 1897 роках – золоту.

Після приходу радянської влади підприємство націоналізували та перейменували на Київський пивзавод №2. Завод зміг продовжити свою роботу попри буремні події XX століття. В радянські часи для виготовлення пива використовували особливо відібрану сировину.

Пивзавод на Подолі

Деякі сорти пива варили особисто для діячів КПРС, тому вони не були представлені для широкого продажу.

У часи незалежності України пивзавод увійшов до об’єднання виробників пива “Оболонь”. У 1993 році його власником став трудовий колектив підприємства. А у 2006 році основний пакет акцій викупила будівельна фірма “Акроліт”, яка перейменувала підприємство в “Пивзавод на Подолі”.

Легенданому заводу є чим пишатись, адже на ньому випускали п’ять сортів пива. Темне пиво було унікальним в Європі через те, що його щільність складала 11%, хоч мінімальним є показник 12%. Серед киян навіть ходили легенди, що смак пива зумовлений тим, що воду для нього брали з артезіанської свердловини, яка наповнюється водами річки Іордан. 

Також варто звернути увагу на обладнання пивзаводу, більша частина якого залишилась ще з радянських часів. Окрім того, барабанна солодівня збереглася з часів Російської імперії та була єдиною в Україні.

Історія пивзаводу стала на паузу 28 лютого 2014 року, коли його діяльність була остаточно припинена. Основною причиною закриття називали фінансову кризу. Головний маркетолог заводу Олександр Петрук розповідав, що бізнес стало вести невигідно через падіння ринку, відсутність купівельної здатності та завеликі витрати на виробництво. 

Офісний центр або ЖК замість пивзаводу

Неодноразово ходили чутки про те, що завод можуть знести, а на його місці побудувати торговельний або офісний центр. Таку версію обговорювали ще в 2006 році, коли будівельна компанія “Акроліт” викупила підприємство.

ЗМІ пов’язували компанію з бізнесменами Олександром Ярославським та Ернестом Галієвим. Вони викупили будівлі поряд з пивзаводом, серед яких Перший київський авторемонтний завод та Київська меблева фабрика. Раніше “Акроліт” з партнерами викупила територію закритої швейної фабрики “Ластівка” та побудувала на її місці БЦ “Іллінський”.

БЦ Іллінський на Подолі

БЦ “Іллінський” на Подолі. Фото: illinsky.com.ua

Попри те, що будівля пивзаводу на Подолі внесена в список об’єктів культурної спадщини Києва, у 2016 році з’явився проєкт житлового комплексу “Подільський дворик”, який передбачав повне знесення заводу.

Поява проєкту новобудови викликала шквал обурення в соціальних мережах. Активісти казали, що це стане остаточним знищенням колишнього промислового району XIX століття. Тоді в Подільській РДА наголошували, що проєкт тільки розробляється, а історичні пам’ятки будуть збережені.

ЖК Подільський дворик на Подолі

ЖК “Подільський дворик”. Фото: ЛУН 

Улітку 2016 року активісти запропонували зберегти будівлю пивзаводу на Подолі від руйнування, створивши в ньому музей пива. Відповідну петицію зареєстрували на сайті Київради. Автор ініціативи Ігор Мельник наголошував, що будівля заводу є пам’яткою архітектури та підкреслив, що споруда поступово руйнується. На жаль, петиція не набрала необхідної кількості голосів. 

У 2017 році журналісти направляли запит до Департаменту культури КМДА про те, яке майбутнє очікує будівлю заводу. Чиновники нагадали, що пивзавод взятий на державний облік як пам’ятка архітектури місцевого значення. Також в КМДА повідомили, що фахівці Управління культурної спадщини виїзжали на місце та виявили, що будівля перебуває в незадовільному стані.

Поки що потенційний ЖК на місці пивзаводу досі на стадії проєктування.

Порятунок заводу через арт-простір

Проєкт арт-простору на пивзаводі на Подолі

Проєкт арт-простору на пивзаводі на Подолі. Фото: Антон Верхун

У 2019 році архітектори створили проєкт реновації пивзаводу на Подолі. Один з його авторів Антон Верхун говорив, що навколо будівлі збираються будувати житлові будинки, тому вони розробили проєкт порятунку заводу. Ним пропонується, що завод можна використовувати як арт-простір з ресторанами.

Проєкт арт-простору на пивзаводі на Подолі

Автори проєкту запропонували перетворити напівзруйновану будівлю пивзаводу в суспільний, культурний і рекреаційний простір в складі споруджуваних поруч житлових комплексів.

Проєкт арт-простору на пивзаводі на Подолі. Фото: Антон Верхун

“Будемо переконувати забудовників, що такий об’єкт суттєво підвищить цінність їхніх квадратних метрів, а також стане найпотужнішою “фішкою”, набагато більш ефективною, ніж пародія на Ейфелеву вежу у дворі, наприклад”, – зазначив Антон Верхун.

Тож поки подальша доля легендарного пивзаводу на Подолі залишається невідомою, залишається тільки сподіватись на те, що під тиском громадськості пам’ятка старого Києва не перетвориться на черговий житловий комплекс, якими “засівають” історичні місця столиці в останні роки. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.ВІД OBLIVKIВІД LUCKYADS


Від GiraffВід Smi.biz

Ми в Facebook

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com