“Гарпун” та NSM: Чим США можуть допомогти Україні в морській війні – Київ Інфо

“Гарпун” та NSM: Чим США можуть допомогти Україні в морській війні

Сполучені Штати Америки регулярно підтримують Україну у захисті від збройної агресії з боку Росії, але навіть цей потенціал ще до кінця не розкрито.

Другий тиждень ситуація довкола подій у Керченській протоці не сходить з порядку денного як в Україні, так і у світі. З цього приводу вже висказались всі, хто хотів, а в НАТО навіть саміт провели за участі України, на якому обговорили російську проблему в Чорному та Азовському морях.

І хоч Північноатлантичний альянс всіляко висловлює свою підтримку офіційному Києву, а також обіцяє допомогу в модернізації ВМС ЗСУ і навіть “підставити плече” у разі відкритого нападу Росії, однак всі ми прекрасно розуміємо, наскільки неповороткою є ця міжнародна військова організація, коли мова заходить про прийняття важливих рішень.

У цьому контексті набагато серйозніше виглядають Сполучені Штати Америки, які у притаманній їм манері намагаються грати роль “світового жандарма”. І часто доволі вдало: пальців рук не вистачить, щоб перелічити “гарячі точки” на планеті, які американцям вдалося якщо не “погасити”, то хоча б “понизити градус кипіння”.

Та й що там казати – саме США є тою силою, яка зараз змушує НАТО рухатись у потрібному для України напрямку. Навіть позицію Альянсу після завершення міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі озвучив не хто-небудь, а держсекретар США Майк Помпео. Він заявив, що країни НАТО підготують колективну відповідь на агресивні дії Росії проти українських моряків в районі Керченської протоки, “щоб продемонструвати Росії, що така поведінка просто неприйнятна”.

Ось і зараз, скасована Трампом його зустріч з Путіним, як конкретний крок, має більшу вагу, аніж всі декларації і теоретичні погрози разом узяті. І, судячи з усього, американці на цьому не збираються зупинятись. Так, американський сенатор-республіканець Джон Баррассо закликав владу США і НАТО ще рішучіше відповісти на російську агресію щодо України.

На його думку, Путін – людина, яка зважає на силу. “Слова для нього нічого не значать. Для нього важливі дії, тому я думаю, ми повинні вживати активніші кроки”, – заявив сенатор. Зокрема, він запропонував направити кораблі США і НАТО в Чорне море і поставити Україні додаткові засоби ППО і протикорабельну зброю.

Солідарний з ним і провідний дослідник американського аналітичного центру ​American Foreign Policy Council Стівен Бланк, який по суті є вчителем для більшості членів нинішнього Пентагону. В статті для Atlantic Council він висловлював цікаве припущення.

Аналітик переконаний, що саме тепер варто запропонувати зброю на допомогу Україні. Наразі немає жодних свідчень того, що переговори спецпредставника США з питань України Курта Волкера з представником Москви Владиславом Сурковим скоро поновляться, або що у Москви є нові ідеї про можливість припинення війни.

Та й сам Волкер повідомляв пресі, що він не очікує, що Москва робитиме значні дипломатичні кроки перед президентськими та парламентськими виборами в Україні. А через те, що Москва відмовляється вести переговори з виконання Мінських домовленостей, стверджує Бланк, США та ключові європейські союзники мають поєднати додатковий військовий тиск, спрямований на зміцнення самооборони України і посилити тиск на Москву, адже вторгнення у Крим та на Донбас становить загрозу не лише для України, але й для Європи.

Якщо говорити про конкретику, то Бланк пропонує надати Україні протикорабельні ракети US-AGM-84 Harpoon Block II, AGM-158C LRASM A, та норвезькі ракети NSM, які стоять на озброєнні ВМС США. Також він пропонує надати Україні платформи для запуску, системи наведення цілі і радари.

US-AGM-84 Harpoon Block II, або просто “Гарпун” – це американська протикорабельна ракета вагою більше півтонни, яка здатна вражати цілі на відстані до 315 км. “Гарпун” має активну радіолокаційну систему самонаведення та наднизьку траєкторію польоту. Крім цього її можна запускати з будь-яких платформ, будь то літаки, надводні кораблі, підводні човни чи берегові пускові установки. Через це “Гарпун” є однією з найпоширеніших у світі протикорабельних ракет.

NSM (Naval Strike Missile) – це протикорабельна ракета виробництва норвезької фірми Kongsberg, яка може вразити ціль на відстані більше 185 км. Такі ракети стоять на озброєнні у норвезьких королівських ВМС, а з лютого 2018-го року постачаються і для потреб ВМС США.

Але найцікавішою є третя модель. AGM-158C LRASM А – це дозвукова протикорабельна ракета великої дальності, розроблена американською фірмою Lockheed Martin на замовлення ВМС США. Вона має бойову частину масою 454 кг і здатна вражати цілі на відстані до 800 км і перебуває на озброєнні ВМС США лише з 2018-го року.

Чи варто говорити, що будь-яка з цих ракет аж ніяк не завадила б Україні “тут і зараз”, адже вітчизняний проект “Нептун”, попри успішні випробування, все ніяк не надійде на озброєння ВМС ЗСУ.

Тут окремо варто нагадати, що у військовому бюджеті США на 2019-й рік передбачені $250 млн на допомогу Україні. Ще $50 млн – на летальне озброєння. А вартість “Гарпуна” доходить до $700 тисяч.

Також можна згадати, що ще з липня 2017-го року за кошти американських платників податків і силами 1-го мобільного будівельного батальйону ВМС США, у місті Очаків триває будівництво Південної військово-морської бази ВМС України.

Крім цього, США вже передали Україні на безоплатній основі два цілком добротних американських кораблі типу “Айленд” (“Island”), здатних виходити в море при потужних штормах, виконувати завдання у складних умовах, у тому числі вести вогонь.

Ну і зовсім недавно в рамках військово-технічної допомоги США запропонували Україні передати військові фрегати типу “Oliver Hazard Perry”.

Отож, як бачимо, поки Німеччина з Францією висловлюють стурбованість, Велика Британія закликає посилити санкції проти Росії, а НАТО обіцяє “підставити плече”, Сполучені Штати Америки діють, причому діють досить конкретно і послідовно. У цій ситуації від України вимагається лише не “профукати” цей важливий історичний момент. Адже для нас на кону стоїть не просто право вільного проходу Керченською протокою. Для нас це історичний шанс вирватись нарешті з російських пут і почати говорити з Росією єдиною зрозумілою їй мовою – мовою сили. Хай навіть через американського перекладача.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.

ВІД MY.UA

Ми в Facebook