“ГРОШІ ЗАМІСТЬ ГІДНОСТІ”: ЧОМУ ПОТРІБНО ПРОВОДИТИ ПАРАД ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ | Київ.Info

“ГРОШІ ЗАМІСТЬ ГІДНОСТІ”: ЧОМУ ПОТРІБНО ПРОВОДИТИ ПАРАД ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

У вівторок, 9 липня, президент України Володимир Зеленський повідомив, що військовий парад до Дня незалежності України скасовується. Натомість кошти, які б мали виділити на проведення параду, 300 млн гривень, віддадуть на премії українським військовослужбовцям. Такі заяви викликали різку критику глави держави в середовищі ветеранів російсько-української війни, зокрема соцмережами “Гроші замість гідності”, а учасник бойових дій Олександр Погребиський запропонував провести власний парад, попри небажання чинної влади.

Про те, чому так важливий парад та як до таких дійств ставляться закордоном розбирався журналіст “Прямого”.

Традиція проведення військових парадів в європейській цивілізації має глибоке коріння. Так, перші паради почали проводи ще в Стародавньому Римі. Так звані, римські тріумфи — це дефіляди римських легіонів вулицями Вічного міста на честь перемог римської армії. Мода на військові паради в сучасному розумінні, в Європі з’явилась у XVIII. Законодавицею у цьому військовому дійстві стала Прусія, яка розглядала парад, як одну з форм військової муштри.

Наразі, паради мають інше призначення. Військовий парад для цивілізованих країн — це спосіб цивільних громадян проявити повагу та пошану власній армії. Один з головних і традиційних військових парадів Європи — є парад французьких Збройних сил до Дня взяття Бастилії.

Окрім того, паради до Дня незалежності відновив наш головний союзник — США. Ба більше, навіть відомий своє аскетичністю Ізраїль вирішив відновити традицію парадів.

Парад в США: найдовша промова і авіашоу

У США парад до Дня незалежності не проводили 27 років. Останній військовий парад у США проводили після перемоги американських військ у Війні в Перській затоці. Однак, президент США вирішив порушити цю “парадну тишу”, і відновити військовий церемоніал.

Також Дональд Трамп вирішив повернути ще одну традицію, яку забули 70 років назад — виступ президента перед народом на честь Дня незалежності країни.

Виголошував американський лідер промову з трибуни, встановленої в пішохідній зоні National Mall, що пролягає від будівлі Капітолію до меморіалу Аврааму Лінкольну. Промова тривала 47 хвилин і стала найдовшою президентською промовою в історії США. У ній Трамп згадує усі ключові події історії США, які привели країну до величі, а також намагався закцентувати увагу на нинішніх проблемах США. Примітно, що президент виголошував промову прямо під зливою, ризикую схопити застуду.

Після промови президента відбувся урочистий військовий парад. Окрім піших “коробок” представників Армії, ВПС, ВМФ, Корпусу морської піхоти, Корпусу зв’язку, Корпусу інженерів, Берегової охорони, Національної гвардії, тощо в параді взяла участь і бронетехніка. Вулиця американської столиці проїхали танки M1A1 Abrams, армійські позашляховики HMMWV, бронемашини Bradley та М88.

Окрім армійської техніки у параді взяли участь борти Збройних сил США. Над Капітолієм промчалась група “Блакитні янголи” – авіаційний підрозділ вищого пілотажу ВМС США. Також у параді взяв участь важкий бомбардувальник ВПС США B-2 Spirit, його супроводжували винищувачі F-22 Raptor. Також над глядачами параду пролетів “Борт номер 1”, на якому особисто літає Дональд Трамп.

Сказати, що критики щодо проведення параду не було, не можна. Вона була, але в основному збоку або опозиційно налаштованих до адміністрації Трампа ЗМІ та збоку лівих активістів, які виступають проти мілітаризації суспільства. Останні навіть влаштували контракцію, яка зібрала кілька десятків прихильників, які випустили в небо надуту кулю у формі Трампа.

Парад у Франції: хода “бороданів” та державний прапор в небі

Військовий парад до головного національного свята Франції — Дня взяття Бастилії — це багаторічна державницька традиція Франції.

Минулого року у параді взяли участь 4300 військових, 220 одиниць техніки, близько 100 літаків і вертольотів та навіть 250 коней. Щоб засвідчити “братерство по зброї”, в параді також узяли участь іспанські жандарми, бельгійські бронемашини й німецький військово-транспортний літак.

Традиційним для параду до Дня взяття Бастилії є проходження “бороданів”. Це піонери (сапери) Французького Іноземного Легіону. З бородами, у фартухах та з сокирами вони завжди проходять повільніше решти (88 кроків на хвилину). Також у небо здіймається дев’ять літаків, щоб пролетіли над центром Парижа розпилюючи фарбу синього, червоного та білого кольору, що символізує прапор Франції.

Зауважимо, що Франція проводить паради на День взяття Бастилії традиційно з 1880 року. Ні в кого не виникає бажання замість параду, роздати військовим премії, французи зустрічають свої війська і вітають їх.

Парад в Ізраїлі: Авіація, флот та відкриті військові бази

Історія військових парадів у державі, яка перебуває у стані постійних бойових дій, Ізраїлі має свої особливості.  Ізраїль щорічно проводив військові паради починаючи з дня здобуття своєї незалежності і аж до 1973 року. Воостанє військові ЦАХАЛу пройшлись своєю столицею в 1973 році. Потім традиція на певний час вмерла. Однак у 2016 році глава ізраїльського уряду і ветеран розвідки Беньямін Нетаньяху запропонував відновити традицію п

арадів до Дня незалежності Ізраїлю. Відстоюючи свою позицію, Нетаньяху, згадав, як він дитиною відвідав найпомпезніший парад Ізраїля на честь перемоги в Шестиденній війні у 1968 році.

“Армія, солдати – це основа нашої незалежності”, – зазначив прем’єр. Він додав, що одне з яскравих спогадів його дитинства – це військові паради в Єрусалимі: “Я пам’ятаю, як вперше побачив танки і гармати, побачив солдатів. Мене це схвилювало до глибини душі”.

Так, традиція військових парадів в Ізраїлі отримала друге життя. Минулого року у параді було задіяно літаки і гелікоптери, кораблі уздовж берегів, повітряний десант, відкриті військові бази.

За традицією над всією територією країни пролетіли бойові літаки ЦАХАЛу. Авіація пролетіли над 40 містами і селищами від Кирьят-Шмоні на півночі до Ейлата на півдні. Над Єрусалимом навчально-тренувальні літаки і перехоплювачі F-15 кілька годин демонстрували фігури вищого пілотажу.

Кораблі ВМС Ізраїлю пропливли вздовж узбережжя від Хайфи до Ашкелона, і кинули якір в Хайфі, Тель-Авіві та на узбережжі Ашдода. Ракетні катери проектів “Ніріт”, здійснили плавання в супроводі гелікоптерів, патрульних катерів типу “Дабур” і катерів морського спецназу “Мурена”. Увечері у Хайфі пройшов парад ізраїльської ескадри. Бійці морського спецназу “Шайєтет-13” показали висадку штурмового загону з десантних катерів.

Дев’ять військових баз відкрили свої двері для всіх бажаючих, і організували свої паради і шоу-програми.

А що в Києві?

В Україні паради скасували при президентстві Віктора Януковича. Не доводиться багато говорити про те, який потужний державник та керманич він був. Скасував Янукович військовий парад на 20-ту річницю Незалежності. Зокрема, тодішній президент постановив скасувати проведення 24 серпня 2011 року парадів військ у Києві, Керчі, Одесі, Севастополі, а також містах, де розташовані штаби оперативних командувань та видів Збройних Сил. Зекономлені бюджетні кошти Янукович доручив уряду спрямувати на фінансування заходів щодо посилення соціального захисту населення.

Відновив традицію парадів президент України Петро Порошенко. Перший парад відбувся у 2014 році. Після того паради проходили щорічно. Генеза їхня відбувалась поступово у всьому. З польової форми військові переодягнулись в нову парадну форму, змодельовану за стандартами НАТО з врахування одностроїв Доби Перших Визвольних змагань (1917-1921 рр.). У 2018 році відновили присутність на параді авіації. У параді взяли участь військові капелани. Також вперше у параді взяла участь окрема “коробка” з дівчат. На параді присвоювались звання Героя України та почесні найменування підрозділам, що відзначились у бойових діях на Донбасі.

Однак нова влада вирішила, що орієнтуватись у державницькій політиці варто на Віктора Януковича, і вирішила також скасувати парад до Дня Незалежності. Президент України Володимир Зеленський пообіцяв спрямувати гроші, що мали йти на парад, 300 млн гривень, на премії українським військовослужбовцям. Це викликало обурення серед ветеранів, які запустили в соцмережі флешмоб “Гроші замість гідності”, а також зареєстрували на сайті президента петицію, щодо повернення параду.

Однак, у військових також викликала питання сума параду. Звідки взялись цифри у 300 млн гривень. Приблизні підрахунки у себе на Facebook зробив учасник війни на Донбасі та колишній офіцер поліції Мартін Брест: “У параді задіяно 4500 осіб. Ну для рівного рахунку нехай буде 5 тисяч. Кожен отримує за нього 2 тисячі гривень додатково до зарплати, разом – 10 мільйонів. Запам’ятали. У параді задіяно 250 одиниць техніки. Середня витрата – 50 літрів на годину: тренування, переміщення, прогріву — коротше по 20 мотогодин на одиницю. При ціні на пальне ну нехай 30 гривень за літр (це хто коли 80-й бензин за 30 купував ???) маємо: 250 тисяч мотогодин, або 7 з половиною мільйонів. Ну добре, добре, накидаємо для рівного рахунку ще два з половиною на ремонт-фарбування-миття-гуму. Ще 10 мільйонів. Запам’ятали знову. Сцена і мікрофони там різні з колонками. Мільйон — це з диким розпилом, а так і в пів мільйона укластися можна. Хрещатик безкоштовний, флагшток вже стоїть, рамки для секторів (завжди дратувало це) і так в УДО є, а поліція все одно перекриває рух на святкові дні.Коротше вважав-вважав — нарахував аж 21 мільйон гривень. Звідки 300 мільйонів намалювалось-то?“, – резюмував військовий.

Наостанок можна сказати, що параду таки бути, нехай і не державному, але з військовими. Після повідомлення про скасування, військові вирішили самі пройтись альтернативним парадом по Хрещатику, парадом людей, що мають гідність і не потребують “Володіної тисячі”.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.Загрузка...


Загрузка...

Ми в Facebook