Кандидати у прем’єри та зміна уряду: що чекає Україну | Київ.Info

Кандидати у прем’єри та зміна уряду: що чекає Україну

Чутки про кадрові перестановки в уряді Гончарука ходять ще з осені минулого року. Міняти збиралися найбільш неефективних міністрів.

Після січневого скандалу із прослуховуванням очільника Кабміну, де він нібито невтішно висловлювався про президента, захиталося крісло і під самим прем’єром. Тоді все закінчилося «заявою» про відставку на ім’я Зеленського. При цьому сам документ ніхто не бачив і по протоколу він мав би подаватися спікерові Верховної Ради, що і затверджує прем’єра та склад уряду.

На цьому тижні чутки щодо ротацій в уряді вже не просто слова. Президент зустрічається з потенційними кандидатами. Про необхідність посилити Кабмін говорить і сам Гончарук. Поки що залишається інтригою, чи планує Володимир Зеленський обмежитися деякими замінами або відправити у відставку весь уряд, включаючи прем’єр-міністра.

На що націлений президент

Спостерігаючи за тим, як вибудовує владу Зеленський, можна зробити висновок, він працює з тими, кому може довіряти. Крім того, йому важливі швидкі результати. З цієї позиції уряд Олексія Гончарука не виглядає впевненим у собі, як і ефективним. Підливає масла в вогонь і постійне падіння промвиробництва.

«В умовах стабільного невиконання бюджету, відсутності нової програми з МВФ і більш ніж скромних успіхів у боротьбі з корупцією, йому нічого не залишається, як шукати гучні заміни» — Віктор Таран, політолог

Історія навколо евакуації українців з Китаю через коронавірус і паніка у Нових Санжарах – це ілюстрація сприйняття уряду в суспільстві і зріз довіри до дій влади. Що і підкріплюється свіжими соціологічними опитуваннями.

Згідно з даними Центру Разумкова, Кабміну довіряє лише кілька відсотків українців. Повністю або частково не підтримують його роботу понад 60% громадян. Високий антирейтинг уряду безумовно впливає на популярність самого Зеленського, яка останнім часом також дещо просіла.

Іншими словами, поточний стан речей змушує Зеленського діяти. Як влучно написала «Українська правда», нинішні кадри у більшості своїй не відповідають завданням:

«Нищівна соціологія – не єдина причина пошуку нової першої особи уряду. Їх значно більше. В цілому вони зводяться до неспівмірності між масштабом завдань, які стоять перед Кабміном, і масштабом людей, покликаних ці завдання вирішувати» — «Українська правда»

Офіційно президент поки що готовий лише підтвердити, що працює з прем’єром, як і раніше. Але пошуки «нових» облич у Кабмін тривають.

«Зеленський, як і більшість наших громадян, переживає кризу міфів про молодих і нових. Він, як і більшість громадян, вважав – ось прийдуть нові, вони інші, а значить зможуть управляти інакше. Але вийшло не як очікувалося. І тому зараз він хитнувся в інший бік і хоче зробити ставку на досвідчених. Думаю, це буде поєднання молодих і досвідчених. Ось за рахунок балансу досвіду, молодості та драйву Зеленський і хоче зараз збалансувати економічну ситуацію і так, можливо, вийти на більш активний, сталий розвиток» — Володимир Фесенко, політолог

Нові/старі кадри: Сергій Тігіпко і Ко

На тлі чуток про зміну уряду закономірно з’явилися імена кандидатів. Найбільш обговорювана особистість – бізнесмен Сергій Тігіпко, з багатим політичним минулим. Назвати його новим обличчям – а саме такої стратегії дотримується президент, формуючи владу, дуже складно.

Сергій Тігіпко у публічній політиці та бізнесі ще з 90-х. Працював з Леонідом Кучмою, в урядах Павла Лазаренка і Валерія Пустовойтенка. Також – в Кабміні при Вікторі Ющенку. Очолював НБУ та був віце-прем’єром при Азарові.

Підтримує добрі стосунки з олігархами Ігорем Коломойським, з яким знайомий ще з часів заснування «Приватбанку» і Віктором Пінчуком. Веде справи з екс-президентом Петром Порошенком.

Досягнення Тігіпко складно оцінювати однозначно. Деякі експерти називають його досвідченим кризовим менеджером, інші відзначають сумнівні підсумки – дестабілізацію фінансової системи в «нульових», провальну пенсійну реформу, політичне злиття з Партією Регіонів Януковича.

Сам Тігіпко своє можливе призначення в будь-якій ролі – віце-прем’єра, про що говорив Гончарук, або ж нового глави Кабміну – не коментує.

Інші «нові» обличчя

Крім Тігіпка в пресі зустрічаються ще кілька добре знайомих прізвищ з минулого і сьогодення. Валерій Хорошковський – ще один віце-прем’єр за часів Миколи Азарова. Олігарх та мультимільйонер. Повернувся в Україну восени 2019 року. Заперечує переговори із Зеленським.

Юрій Вітренко – виконавчий директор «Нафтогазу». В даний момент конфліктує з владою через премії за виграні арбітражі проти «Газпрому». Спростовує чутки про свою кандидатуру.

Олег Дубина – екс-глава правління «Нафтогазу» і нібито радник Зеленського з економічних питань. Останній – той самий чиновник, хто у 2009 році підписував вкрай невигідні Україні газові контракти з російським «Газпромом». Участь у «конкурсі» не коментує.

Серед можливих фігур на пост глави уряду зустрічається й ім’я чинного глави МВС Арсена Авакова. Варто відзначити, з точки зору майбутніх політичних загроз Зеленському, а Аваков здатний грати самостійно, подібне призначення можна назвати ризикованим. До того ж, багато що говорить про те, що гарант прагне максимально взяти по свій контроль силові структури.

***

Зі свіжих інсайдів станом на 28 лютого зміна прем’єр-міністра нібито поставлена ​​на паузу. Але зустрічі з тими, хто здатний підсилити діючий уряд, продовжуватимуться й надалі. Поки що у Кабміну зберігається формальний імунітет до осені. І з великою ймовірністю можна припустити, що далі цього часу шансів проявити себе і виправдати довіру Зеленського та суспільства у Гончарука не буде.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Oblivki

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook