Козир е-декларування: Навіщо Тимошенко війна за антикорупціонерів | Київ.Info

Козир е-декларування: Навіщо Тимошенко війна за антикорупціонерів

Боротьба за скасування електронних декларацій для громадських активістів перейшла у фазу кулуарних торгів і політтехнологічних змагань за любов Заходу.

Новий політичний тренд останніх днів – бути за якнайшвидше скасування е-декларування для представників громадських організацій, що займаються антикорупційною діяльністю.

Але проблема в тому, що відмінити або відтермінувати на певний час декларації для цієї категорії громадян до наступного вівторка, 3 квітня, коли парламентарі знову зберуться під куполом Ради, неможливо.

Найактивнішим борцем за антикорупціонерів стала Юлія Тимошенко. Вона почала хитати ситуацію навколо позачергового засідання ВР, запропонувавши депутатам зустрітися в п’ятницю. Хоча заздалегідь знала, що цього не буде. Юлії Володимирівні швидко нагадали, що 22 березня, коли Верховна Рада провалила два законопроекти, де пропонувалося відтермінувати е-декларування для громадських активістів, її не було в сесійній залі.

Закордонні поїздки Тимошенко під час пленарних тижнів вже стали традицією. Але тут слід розуміти: лідерку “Батьківщини” менше за все цікавить, хто в Україні рахує її прогули, вона робить розрахунок на те, як її поведінку з цього питання оцінить Захід.

Закликав Раду прибрати декларування для антикорупціонерів і Петро Порошенко. Робить він це не вперше. Влітку минулого року президент вніс до парламенту свій законопроект, проте депутати досі відмовляються йти на поступки. За словами ж голови ВР Андрія Парубія, питання скасування процедури електронного декларування для громадських активістів та декриміналізації статті про неподання, або невчасне подання електронної декларації громадськими активістами, має бути поставлене першим у вівторок.

Тобто, відмінити норми, які збурюють громадянське суспільство і наших західних партнерів, спробують вже після того, коли ті вступлять в дію. Спробують, бо не факт, що відмінять. Серед депутатів думки різняться – від вимог декларувати отримані закордонні гранти, щоб громада бачила, за які кошти антикорупціонери борються з корупцією, до вимог декларування ними всього майна і грошей, як це роблять чиновники.

До вівторка інформаційний простір буде переповнений піаром і популізмом навколо цієї теми. Дровець у вогонь підкинула ротація голови НАЗК. Нагадаємо, учора замість скандальної Наталії Корчак антикорупційну структуру очолив Олександр Мангул, якого в пресі називають людиною з президентської команди. На цьому фоні сайт НАЗК знову працює з перебоями, що вже стало неприємною традицією під час максимального напливу декларантів.

З цього року серед них мають бути й громадські антикорупціонери. Але навряд зависання сайту е-декларацій пов’язане з тим, що ця категорія осіб масово кинулася заповнювати звіти про свої зароблені. Швидше можна припустити, що вони чекають позитивного для себе рішення Ради, а якщо його не буде, все одно мають впевненість, що за порушення термінів внесення даних про прибутки їх не переслідуватимуть.

Як мінімум тому, що на Київ нагримають з Європи й Америки. З іншого боку, завжди є можливість пояснити запізнення перебоями сайту НАЗК. Принаймні, чиновники свого часу так і казали, а чим антикорупціонери гірші. Вони ж не думають, що їх імідж законослухняних людей покоління майбутнього в такому разі постраждає в очах українців. Бо вони стануть на один рівень з тими, з ким воюють. Але в цій ситуації цікавішою є не поведінка самих громадських активістів, а політичні ігри навколо болючої для них теми.

Ми вже згадували, що Тимошенко прагне показати Заходу, що вона – справжній борець за права “пригноблених грантоїдів”. Це ще один елемент з обраної нею політтехнологічної стратегії, в якій вона намагається вигідно використати вагання або відверті ляпи влади і показати Заходу, що лише Тимошенко здатна бути передбачуваним партнером. Тому ймовірний провал скасування е-декларацій лише зіграє їй на руку. А якщо Рада все ж декриміналізує цю статтю, Юлія Володимирівна роздує свою роль в цьому. Як, приміром, було з судом, виграним “Нафтогазом” у “Газпрому”, коли в “Батьківщині” заявили, що це стало можливим тільки завдяки тому, що в газовій угоді 2009 року прописана можливість арбітражу. Зі свого боку, президент намагається перехопити ініціативу, аби в разі успішного голосування нагадати, що він завжди був проти е-декларування для антикорупціонерів.

То чого ж чекати у вівторок? Найімовірніший варіант – депутати відтермінюють подачу декларацій громадськими активістами на півроку, або на 9 місяців, і декриміналізують статтю. Після цього почнеться новий виток торгів і переговорів як всередині країни, так і з кредиторами, які наполягають на скасуванні сумнівних норм стосовно представників громадянського суспільства. Ті, у свою чергу, добиваються, аби їхні прибутки цікавили фіскальні органи не більше, аніж доходи інших громадян. У підсумку зійдуться на чомусь середньому. Зараз головне для влади – зменшити негатив навколо цієї теми, від якої, у тому числі, залежить наступний транш МВФ. А далі будуть домовлятися.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.Від Giraff


Ми в Facebook