Ліс під вибори. Як цинічно розігрують «лісову карту» – Київ Інфо

Ліс під вибори. Як цинічно розігрують «лісову карту»

За рік до президентських та парламентських виборів «слугів народу» раптово стурбувалися станом українських лісів, видаючи себе то за екологів, то за експертів. «Лісову карту» розігрують як представники провладних партій, так і так званої опозиції. Така «турбота» не несе нічого доброго ані лісгоспам, ані місцевим громадам, ані виборцям, пише УКРОП із посиланням на Ресурс.

Ліси – це  чи не єдиний ресурс, який ще не поділений між олігархами, тож, ймовірно, що наступного року він стане предметом жорстокого протистояння між фінансово-політичними групами.

Лісове «прозріння»

Останні 2 роки для лісових господарств України позначилися справжнім інформаційним вибухом. Влада і політики роками не турбувалися проблемами лісів: їм було байдуже щодо браконьєрських вирубок, незаконних лісопилок,  причин масових лісових пожежі та всихання лісів. Але зараз вони раптово стали лісовими захисниками, хоча саме нинішній уряд та парламент зробили усе максимальне для того, щоб звести лісогосподарства  нанівець, до межі виживання.

Про ліси заговорили політики як загальнодержавного, так і місцевого значення – від глави уряду до голови сільради. Заради красного слівця політикани стали вигадувати нісенітниці про «лисі Карпати», «масову вирубку лісів», «контрабанду деревини» тощо.

Дивно, але політиків-«лісолюбів» чомусь не дуже бентежить масова вирубка того лісу, який не залишає кордонів України.

Якщо для експорту деревини в Європу треба надати купу документів, які підтверджують їхнє походження, то зрубати ліс в Україні та продати його місцевим лісопилкам набагато простіше. У нас масово вирубуються лісосмуги, агроліси, «військові» та «наукові» лісогосподарства, ліси територіальних громад та дерева нацпарків. І нікому до цього немає діла, хоча ця деревина не має електронного обліку, тож ані митник, ані поліцейський не знатиме, де вирубали дерево і чи мали на це право.

 

Наразі лише державні лісогосподарства повністю перевели свої лісництва на електронний облік, тому вкрасти такий ліс набагато складніше. Однак, саме їх політики обрали цапами-відбувайлами, звинувачуючи у всіх гріхах.

Якщо в Європі екологи, активісти та політики виступають за посилення державного контролю та державної допомоги місцевим лісам, то в Україні «лісові друзі» від політики тільки й роблять, що шкодять роботі державних лісових господарств. То вони на 3 роки повністю припиняють фінансування лісових господарств, то ініціюють передачу лісів у концесію.

Влада не зробила нічого, щоб забезпечити охорону лісів. Загонів поліції не вистачає, а права щодо затримання порушників у лісової охорони вкрай обмежені. Натомість у браконьєрів є всі технічні можливості на те, щоб безкарно вирубувати ліс, добувати бурштин та знищувати лісових тварин. Жодної допомоги від депутатів лісівники так і не отримали.

Мало того, депутати цього літа зробили лісівникам черговий «сюрприз», ухваливши «фермерський закон», згідно з яким на лісогосподарства накладається ще один земельний податок.

Популісти йдуть в ліс

Автори тез про «лисі Карпати» вже зараз роблять все можливе, щоб лисими стали Херсонщина, Миколаївщина та Донбас, адже залишили штучні ліси цих регіонів без державної допомоги, що означає їхнє поступове вимирання.

Однак, довівши ліси «до ручки», політики старанно вибудовують собі образ їхніх захисників.

Найбільше лісовою темою опікуються популісти – Радикальна партія Ляшка та «Батьківщина». Антилісгоспівська тема в них чомусь йде поруч з критикою ЄС.

Цікаво, що вищезгадані політики, попри таке ставлення до ЄС, майже не вилазять із Європи, і навіть потрапляють там у скандали. Достатньо згадати празький скандал із фальшивими євро, коли соратник Ляшко пан Лозовий попався на спробі розплатитися підробленими грошовими купюрами у місцевому аеропорту.

Згадаємо кілька меседжів для ЗМІ пана Ляшка щодо лісу.

 

«Де СБУ, де НАБУ, митники, де всі інші? Чому ви закриваєте на це очі? Думаю, що відповідь очевидна — тому що кришують. А Євросоюз, наші хвальоні партнери, чому ви мовчите? Тому що гроші не пахнуть. Спочатку вони хотіли добитися скасування мораторію, а коли побачили, що не виходить, — вирішили закрити очі на це. І вони нас вчать боротьбі з корупцією? Ви самі для початку боріться з корупцією, щоб ваші фірми-виробники не використовували контрабандний, незаконний ліс», — обурився лідер РПЛ.

«Під виглядом дров з України контрабандно везуть необроблений ліс-кругляк. Його вивозять за копійки, створюють робочі місця за кордоном, привозять в Україну готову продукцію, і ми за неї платимо «космічні» гроші. Нещодавно я був у Новоград-Волинському на підприємстві, яке виробляє меблі. Вони нічим не гірше за італійські. Однак таких фабрик в Україні небагато. В результаті контрабанди лісу фактично знищили деревообробну та меблеву промисловість. І наш мораторій на заборону вивозу лісу-кругляка дав можливість почати відновлювати їх», — заявив Ляшко.

Він додав, що заради того, щоб діти бачили ліс не лише зі сторінок підручника, а їхні батьки мали роботу — готовий на все.

Сказано-зроблено. 20 листопада цього року у порту Рені висадився десант із чотирьох депутатів-радикалів, які намагалися завадити відправці деревини у Румунію.

«Контрабандисти завозять до портів ліс-кругляк, потім переробляють документи, що це паливні дрова і під прикриттям цих документів вивозять ділову деревину до Румунії та Болгарії», — написав Мосійчук на своїй сторінці у соцмережі.

«Цікаво, Мосійчук і Лозовий хоча б знають, як виглядає ділова деревина і дров’яна деревина? Чи коли є певне замовлення, то гроші творять чудеса і все стає «лісом-кругляком»? І в цей тупий піар вірять люди?», — відреагувала на його пост одна із користувачів Facebook.

 

Варто зазначити, що пан Мосійчук раніше був звинувачений в отриманні хабара за дозвіл на видобуток піску, з нього була знята недоторканість, але «найгуманніший суд в світі» повернув йому недоторканість, він знову сидить у Верховній Раді, хоча йому місце за гратами.

Пізніше виявилось, що під час рейду у Рені картки чотирьох «радикалів» справно голосували у Верховній Раді. У такий спосіб «обранці народу» грубо порушували законодавство та піарилися на лісовій темі Одещини.

Крім того, прокуратура та місцеві лісівники, оглянувши цей «контрабандний» вантаж, дійшли висновку, що нічого спільного з кругляком він немає жодним чином, і вся деревина є дровами, які дозволені до експорту.

Останнім часом педалює лісову тему і Юлія Тимошенко, між іншим, головний кандидат у президенти у 2019 році.

«Останні три дні я провела в тих регіонах країни, для яких проблема масової вирубки лісів особливо актуальна.

Це взагалі трагічне питання для всієї України. Напевно, всі бачили вражаючі супутникові фото, на яких видно, як поступово наші Карпати перетворюються на лисі гори. За останні роки вирубувати почали навіть праліси — золотий фонд! Це все контрабандою йде в Європу під красномовне мовчання найвищих посадовців.

Так не повинно бути. Після зміни влади ми запровадимо мораторій на вирубку і притягнемо до відповідальності всіх, хто винен у знищенні українських лісів.

Якщо ми не зупинимо це — наші діти знатимуть про чарівні карпатські ліси лише з казок», — висловилась Тимошенко.

Людина настільки не в темі, що навіть не усвідомлює, яку словесну маячню вона несе.

Нагадаємо, що вирубка пралісів в Україні і так перебуває під забороною. Запровадження мораторію на вирубку всіх лісів (більша частина лісів в Україні – штучно насаджена і відновлюються лише лісгоспами) призведе до екологічної та соціальної катастрофи.

Не пасуть задніх щодо «захисту лісу» і в  опозиції. Ось що заявляв голова партії «Опозиційний блок» Юрій Бойко (мова оригіналу):

«Причина в том, что местные администрации, правоохранители «крышуют» все эти процессы. Ведь невозможно представить, чтобы эти массовые вырубки проходили без ведома местных органов власти. Делается всё это под видом санитарной вырубки леса. Якобы уничтожаются больные деревья, а на самом деле вырубается массив хороших, живых деревьев, спускается вниз, и вывозится под видом больных. Было бы желание – тут не надо долго разбираться: взять вертолет, посмотреть сверху на места вырубок, выявить тех, кто это допустил, наказать, и проблема была бы решена. Но этого никто не делает, потому что в этом никто не заинтересован. Вдумайтесь: около 40% всего леса, что вывозится из Украины – это контрабанда, и зарабатывают на ней в год около 400 млн евро. Это очень большие деньги, и ради них многие способны преступить закон», – заявив «опозиційний» политик.

Бойка підозрюють у розкраданні сотень мільйонів бюджетних грошей під час розробки чорноморського шельфу («вишки Бойка»), але нині теж на свободі і, до того ж, став ще й «захисником лісу».

Що насправді цікавить політиків

Як бачимо, політики владного і опозиційного табору кажуть майже одне й те ж. Начебто автор їхніх промов пише всім однакові тези для промов. Всі ці заяви поєднує вражаюча непрофесійність, безграмотність та суб’єктивність.

Здається, ніби хтось начепив їм на очі темні окуляри. І вони не бачать ані трирічного фінансового саботажу, який призвів до банкрутства ліси Півдня та Сходу та мало не викликав тут масові лісові пожежі, ані масового всихання дерев та нашестя жука-короїда, яким охоплена вся Європа. Європейський союз на подолання цієї проблеми щорічно виділяє мільярди євро. Українська ж влада не тільки нічого не робить для вирішення цієї проблеми, яка насправді може стати причиною «облисіння» Карпат та лісів Полісся, але й всіляко вставляє палки у колеса лісгоспам, заважаючи їм робити свою справу.

Якщо кілька років тому чиновники не дуже цікавилися лісом, і він був кинутий напризволяще і виживав самотужки, то зараз у деяких політиків головне завдання – довести лісогосподарства до банкрутства, після чого їх чекає приватизація на користь тих же політиків.

Ще одна з причин – намагання перемогти на виборах у «лісових регіонах». Політики намагаються сподобатися місцевому електорату, який проживає у західних та північних областях. Проте місцеве населення розуміє проблеми свого краю значно краще за політиків. Державні лісогосподарства – чи не єдиний роботодавець, який забезпечує роботою місцевих селян, а також порядок у прилеглій території. Тут розуміють важливість роботи лісогосподарств, тому виступають проти блокування їхньої роботи.

Та й обласні і районні ради, здебільшого, поводяться зважено. Ціла низка облрад звернулася до Києва із вимогою скасувати подвійний податок для лісгоспів. В разі відмови вони готові встановити найменший податковий тариф, аби врятувати лісництва. На бік Держлісагентства стали деякі губернатори та депутати. Позицію щодо неприпустимості приватизації лісогосподарств підтримала Європейська бізнес-асоціація.

Ізолювати лісгоспи та протиставити їх місцевому населенню політикам не вдалося. Тому в лісників наступного року є шанс відстояти своє чесне ім’я, і повернути громадську думку на свій бік.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.

ВІД MY.UA

Ми в Facebook