«Мюнхенська змова» проти України | Київ.Info

«Мюнхенська змова» проти України

14 лютого у Мюнхені на Мюнхенський безпековій конференції був оприлюднений план врегулювання конфлікту на Донбасі. Через декілька годин документ був видалений, а інтернет-посиланням, яке раніше вело на нього, було неактивним. Оприлюднення документу викликало значний резонанс у міжнародних експертних середовищах, а також в Україні, оскільки ключові його положення є співзвучними з офіційною риторикою Кремля, а основною ідеєю плану є відновлення співпраці з Росією, зняття з неї санкцій, без відновлення Україною суверенітету над Кримом. ZAXID.NET зібрав усі подробиці навколо оприлюднення скандального документу.

У розробці документа брали участь голови трьох великих міжнародних організацій і форумів (European Leadership Network, Мюнхенської конференції з безпеки і Nuclear Threat Initiativ), а також президент Російської ради з міжнародних справ (колишній очільник МЗС РФ Ігор Іванов). Крім того, до участі у розробці документа були залучені окремі українські експерти: Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній. Однак їхня роль у розробці документі не уточнюється.

Документ уникає згадок про напад Росії на Україну і стверджує, що «конфлікт в та навколо України» став наслідком «катастрофічних прорахунків», і в якості реакції на нього пропонують кроки для «завершення конфлікту на Донбасі та створення перспектив для конструктивного діалогу, в тому числі щодо Криму». У документі також немає згадок про необхідність відновлення українського суверенітету над Кримом. При цьому він містить пункти про поступове зняття санкцій з Росії (в залежності від прогресу у виконанні Мінських угод), зближення між РФ і Євросоюзом. Також пропонується запустити в Україні «новий загальнонаціональний діалог про ідентичність», який має врахувати думку сусідів України, включаючи Росію. Предметами діалогу повинні стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності і меншин.

Документ, по суті, має на меті відновлення співпраці Заходу з Росією без деокупації Криму та без виконання вимог української сторони щодо Криму та Донбасу, з ігноруванням будь-яких ключових вимог, що звучали досі від України, інформує «Європейська правда».

КРОК 1: Відновлення роботи СЦКК.

Згідно із цією пропозицією свою роботу має відновити СЦКК, що на думку ініціаторів плану створить додаткові можливості для реалізації Мінських угод

КРОК 2: Налагодження діалогу між військовими щодо врегулювання конфлікту у форматі «нормандської четвірки».

Запропоновано, щоб країни-учасниці «нормандської четвірки» започаткували постійний діалог між військовослужбовцями протиборчих сторін щодо розв’язання кризи. Такий крок має слугувати механізмом обміну думками щодо реалізації Мінських угод.

КРОК 3: Поліпшення необмеженого доступу і забезпечення свободи пересування.

Крок передбачає поліпшення свободи пересування всіх цивільних осіб, в тому числі і СММ шляхом утворення додаткових контрольних точок пропуску для створення довіри і забезпечення ефективного моніторингу.

КРОК 4: Вирішення проблеми зниклих без вести.

Комплекс заходів, спрямованих на пошук та виявлення зниклих без вісті людей на Донбасі. Передбачає залучення до процесу пошуку правозахисних організацій. Процес має відповідати домовленостям Паризького саміту і підтримувати повний і беззастережний доступ міжнародних організацій до всіх затриманих осіб.

КРОК 5: Реалізація гуманітарних ініціатив з розмінування.

Передбачається розробка та реалізації спеціальної програми «розмінування Донбасу».

Крок 6: Сприяння реконструкції Донбасу

Пропонується запустити програму відновлення Донбасу із залученням міжнародних донорів. При цьому Росія може стати однією зі сторін, що з доброї волі інвестують у відбудову регіону.

КРОК 7: Дослідження механізму зони вільної торгівлі

З метою відродження постраждалих від війни регіонів пропонується вжити заходи щодо створення зони вільної торгівлі на території України з Росією, а також вжиття цілеспрямованих заходів на підтримку експорту.

КРОК 8: Підтримка «дорожньої карти» щодо санкційної політики

Тут запропоновано визначити механізм впливу конкретних дії щодо виконання Мінських угод на санкційну політику щодо РФ з боку міжнародного співтовариства. Із контексту випливає, що мова йде про послаблення тиску на РФ щодо деокупації Донбасу

КРОК 9: Усунення радіоактивної небезпеки.

У рамках цього кроку повинен відбуватися пошук та деактивація небезпечних джерел радіації у зоні конфлікту на Донбасі. Участь у цьому процесі повинні взяти усі учасники «нормандського формату»

КРОК 10: Налагодження діалогу щодо взаємної безпеки євроатлантичних держав.

Запропоновано розпочати нові переговори між державами НАТО стосовно основних проблем євроатлантичної безпеки задля запобігання потенційним конфліктам в майбутньому. У документі прямо не йдеться, про що йдеться і чи має Росія бути частиною такого діалогу.

КРОК 11: Підтримка і визначення областей виборчого взаємодії між ЄС і Росією.

У рамках цього заходу заплановане визначення пріоритетних сфер зближення між ЄС та Росією із розвитком людських та економічних зв’язків. Зокрема, вони повинні робити кроки в галузях, де обидві сторони мають спільний інтерес, зокрема наука і дослідження, транскордонне та регіональне співробітництво.

КРОК 12: Запуск нового національного діалогу про ідентичність.

Пропонується започаткувати всеукраїнський загальнонаціональний діалог щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляд сусідів України, включаючи Росію, Польщу та Угорщину. Учасниками діалогу маю стати особи, які формують громадську думку, провідні вчені і міжнародні експерти. Як передбачається, предметами цього діалогу мають стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності та меншин.

Після публікації документу він зазнав нищівної критики з боку низки колишніх дипломатів, урядовців та експертів США. У спільній заяві, яку оприлюднив аналітичний центр Atlantic Council, вони обґрунтували помилковість нових пропозицій щодо Донбасу. Зокрема автори заяви, серед яких колишні посли США в Україні Стівен Пайфер, Вільям Тейлор та Марі Йованович, звертають увагу на те, що 2 з 12 рекомендацій повторюють пропозиції Кремля.

Експерти вказують, що «мюнхенський план» визначає проблему в першому реченні: «конфлікт в Україні та навколо неї». На їхню думку, цей опис приховує походження проблеми і робить неможливим пошук відповідного рішення.

«Конфлікт всередині і навколо України» почався, коли російські війська в російській формі, але без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим, і Москва «анексувала» його. Потім Москва почала гібридну війну на Донбасі і використовувала свій масивний дезинформаційний апарат, щоб представити це як громадянський конфлікт в Україні. Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включаючи важкі озброєння), боєприпасів і, в деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії, не було б «конфлікту всередині і навколо України», – йдеться в заяві.

Експерти відзначили, що одна з рекомендацій підхоплює дружню Кремлю ідею ослаблення часткових санкцій після часткової реалізації Мінських угод.

Через декілька годин після публікації План примирення України та Росії був видалений з сайту Мюнхенської безпекової конференції. Крім цього, з сайту конференції прибрали повідомлення, в якому говорилося про разроку цього документа при співавторстві і підтримці Мюнхенської конференції з безпеки.

На публікацію «12 кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні» відреагували у Міністерстві закордонних справ України. Зокрема, як повідомили у відомстві, тези, що містяться в документі, не відповідають офіційній позиції України

Відомство зазначає, що цей документ підготовила неурядова організація Euro-Atlantic Security Leadership Group.

«Це приватна ініціатива групи політиків і експертів, небайдужих до питань міжнародної безпеки та ситуації з безпеки в Україні, зокрема збройної агресії РФ проти нашої держави», – пояснили в українському зовнішньополітичному відомстві агентству «Інтерфакс-Україна».

Крім того, міністерство звертає увагу на те, що керівництво Мюнхенської конференції з безпеки також не визнає цей матеріал офіційним документом конференції, а текст документа було вилучено з офіційного сайту конференції.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Oblivki

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook