Порятунок від забудови чи відволікаючий маневр: Навіщо хочуть створити заказник на озері Мартишів у Києві – Київ Інфо

Порятунок від забудови чи відволікаючий маневр: Навіщо хочуть створити заказник на озері Мартишів у Києві

У Києві на Осокорках планують зробити ландшафтний заказник місцевого значення з озера Мартишів, що повинно врятувати його від можливої забудови. Мартишів – одне з Осокорківських озер, з’єднується протоками з двома озерами — Небреж та Підбірна. Активісти протистоять забудові та намагаються створити тут “Екопарк Осокорки”.

Порятунок від забудови чи відволікаючий…

Паралельно, в тому ж районі, можуть частково чи повністю забудувати ще два величезних озера — Небреж та Вирлиця, а тому дана ініціатива виглядає як символічна жертва задля забудови інших природних об’єктів Осокорків. 

Журналісти Київ.Info розбирались, що означають плани по створенню заказника на озері Мартишів та чи пов’язані вони з загрозою забудови інших озер.

Що планують зробити з озером Мартишів 

Головним завданням створення ландшафтного заказника на озері Мартишів ініціатори проєкту називають збереження природного комплексу водойми. На засіданні екологічної комісії Київради депутати підпримали проєкт рішення про заповідання даної зони, озеро Мартишів утворене на заплавних луках Дніпра природним шляхом. 

Проєкт передбачає створення заповідної зони в межах природної території навколо озера Мартишів та прибережно-захисної смуги площею 70 га. Остаточне рішення про створення заказника розглядатимуть депутати Київради. 

Ініціатори проєкту зазначають, що територія навколо озера Мартишів має великі зарості прибережно-водної рослинності, яка створює значний вплив на очищення повітря Дарницького району. Озеро Мартишів також є місцем гніздування численних водоплавних птахів, частиною водно-зеленого коридору лівобережжі столиці, екологічним коридором для перелітних птахів, тут є умови для існування симбіозу рідкісних рослин і тварин.

Якщо сесія Київради підтримає даний проєкт рішення, то цінний природний комплекс неможливо буде забудувати. 

Екопарк Осокорки

Екопарк Осокорки 

Нечіткі кордони та маніпуляції 

Активісти з організації “Екопарк Осокорки” розкритикували проєкт рішення про створення заказника на озері Мартишів та вказали на його недоліки. Зазначимо, що активісти хочуть унеможливити забудову не тільки озера Мартишів, але й згаданих вище озер Тягле та Небреж. 

В “Екопарку” заявили, що не треба зважати на ініціатора проєкту Дениса Москаля, адже це не його заслуга, а депутатки Олесі Пинзеник, яка подала документ в Київраду ще минулоріч. Активісти назвали ініціативу Дениса Москаля спробою відбілити свою репутацію перед громадою, виборцями та екологічною спільнотою. 

Також активісти зазначили, що на засіданні комісії закралися підозри, щодо реальних меж нового заказника. В поданому проєкті рішення була відсутня чітка схема озера Мартишів – не зрозуміло, яка саме частина підлягає заповіданню — значна частина цього озера розташована за адміністративними межами міста. 

“Зазвичай подібні проєкти рішень супроводжуються витягом із схемою ділянки, яку готує департамент земельних ресурсів, але такого документу нам представлено не було. Очевидно, що відсутність однозначної та зрозумілої схеми озера відкриває широкі можливості для зловживань із його кордонами. Ця спроба маніпуляцій”, — заявили активісти. 

Також активісти знову звинуватили Дениса Москаля в ігноруванні пропозицій громади, наприклад, стосовно створення нових об’єктів природно-заповідного фонду на заплавних луках, але й колег по комісії. А саме, на засіданні було проігноровано пропозицію Олексія Короля, голови КО “Київзеленбуд”, який просив надати протокольне доручення – про звернення до бюджетної комісії, щодо виділення бюджету на роботу по винесення меж в натуру вже створеного заказника “Осокорківські луки” та парку. 

Зазначимо, що рішення про утворення заказника “Осокорківські луки” було ухвалене навесні 2019 року, рішення надало південно-східній частині Екопарку Осокорки віднині має офіційний статус природної території, що знаходиться під охороною держави і де заборонена будь-яка господарська діяльність, в тому числі й забудова. 

Карта з ландшафтним заказником Осокорківські луки

Карта з ландшафтним заказником “Осокорківські луки”

Загроза забудови озер Вирлиця та Небреж  

В разі ухвалення депутатами рішення про створення ландшафтного заказника на озері Мартишів зберігається загроза забудови сусідніх озер на Осокорках. Навесні 2021 року в Києві де-факто запустили призупинену протестами громади масовану забудову озер Небреж та Тягле. Був підписаний меморандум, який передбачає добудову житлових об’єктів збанкрутілого банку “Аркада” на озерах у південній частині житлового масиву Осокорки – ЖК “Еврика”, “Патріотика” та “Патріотика на озерах”.

Недобудовані висотки "Аркади" біля озера Небреж

Недобудовані висотки “Аркади” біля озера Небреж 

Варто звернути увагу на план побудувати ЖК “Патріотика на озерах”, який передбачає тотальну забудову перешийку між озерами Небреж й Тягле, проти чого активно виступають мешканці району й небайдужі громадяни з ініціативи “Екопарк Осокорки”, яка вже не перший рік бореться із забудовником та пропонує створення на тамтешнійх землях ланшафтного природного парку. Власне, перший “заділ” під скандальну “Патріотику” там вже було зроблено, а саме намито пісок під майбутній будмайданчик – нині ця територія відома як “пустеля на Позняках”. 

В серпні 2021 року компанія Stolitsa Group припинила будівництво ЖК від “Аркади” після початку активних робіт. Зазначимо, що за даними ЗМІ, одна із засновниць Stolitsa Group Влада Молчанова є одним зі спонсорів фракції “Батьківщина” в Київраді, а ініціатор проєкту рішення про створення заказника на озері Мартишів Денис Москаль обраний якраз від “Батьківщини”. З цього можна зробити припущення, що ініціатива заказника на Мартишеві є своєрідним гамбітом з боку забудовників, щоб зберегти одне з озер Осокорків, паралельно забудувавши сусідні. 

Озеро Вирлиця

Озеро Вирлиця 

Окрім загрози забудови озера Небреж існує можливість забудови озера Вирлиця, яке розташоване біля станції метро “Харківська”. Там також хочуть створити заказник, але депутати Київради вже вдруге провалили голосування за проєкт рішення, який передбачає створення ландшафтного заказника місцевого значення “Озеро Вирлиця”. Раніше його підтримали члени земельної комісії, але на останніх сесіях провалили рішення, що фактично дає “зелене світло” забудові озера. 

Там забудовник планує звести величезний торговельно-розважальний центр на березі озера Вирлиця. Комплекс, який буде складатись з ТРЦ, паркінга та інших об’єктів, розкинутих на площі 29,9 га, проти цього активно протестує місцева громада, в результаті чого ставались неодноразові сутички активістів, тітушок та поліції. 

Як можна вберегти всі озера на Осокорках від забудови 

сторія з ініціативою створення ландшафтного парку на Осокорках почалася ще в 2015 році. Тоді до Київради подали згадану вище петицію №713.

Важливість збереження південних Осокорків від забудови та створення та цій території ландшафтного природного парку активісти аргументували суспільною потребою в повноцінній зеленій зоні на Осокорках та Позняках, збереженням унікальної екосистеми водно-болотних угідь навколо озер Тягле, Небреж та Мартишів із чистими озерами та заплавними луками, а також потенційним колапсом соціальної та транспортної інфраструктури Дарницького району.

Концепція Екопарку на Осокорках

Концепція Екопарку на Осокорках

Згідно концепції активістів, екопарк мав би бути поділений на три зони: зону міського парку і активного відпочинку, природо-захисну зону із можливостями відновлювального і пізнавального відпочинку та ділянки у природо-захисній зоні із підвищеним ступенем захисту і суворо обмеженим доступом.

Зона міського парку передбачала облаштування дитячих майданчиків, лавочок, освітлення, оздоблених доріжок для піших та велопрогулянок, спортивних майданчиків, пляжів, громадських вбиралень, паркування, мотузкового парку та прокату човнів й велосипедів. 

Концепція Екопарку на Осокорках

Концепція Екопарку на Осокорках

Також передбачалося облашування зон для риболовлі, кафе, майданчику для арт-заходів та альтанок для відпочинку великих компаній.

Друга зона передбачала створення умов для того, щоб побути у тиші та насолодитися мальовничими. Там планували облаштувати доріжки для пішохідних і вело-прогулянок, місця для перепочинку, оглядові вежі, інформаційні стенди, інтерактивні дошки із іграми, кемпінги та доріжки для лижного спорту.

Концепція Екопарку на Осокорках

Концепція Екопарку на Осокорках

Природно-захисна зона з обмеженим доступом мала б передбачати майданчик для спостереження та вивчення для студентів природничих напрямків й науковцями, а також можливого проведення виїзних уроків з біології.

Як вже зазначалось вище, після підписання меморандуму між владою та забудовником, домовитись з активістами ініціативи не вдалося. Схоже, що шанс на створення ландштафтного парку на Осокорках кінцево втрачений, а на озерах, замість краєвидів через декілька років можна буде спостерігати масовану забудову, яка призведе до знищення природної зони та колапсу в районі через відсутність необхідної соціальної інфраструктури. 

Отже, створення заказника місцевого значення на озері Мартишів не позбавлене мінусів, а також, не рятує від забудови сусідні озера на Осокорках. Тим паче, що підтримка комісією Київради проєкту рішення не означає аналогічну пітримку депутатами в сесійній залі, як це можна побачити на прикладі озера Вирлиця. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI


Від Smi.biz

Ми в Facebook

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com