Що буде відбуватися на першому засіданні новообраної Верховної Ради України | Київ.Info

Що буде відбуватися на першому засіданні новообраної Верховної Ради України

Нещодавно ЗМІ опублікували інформацію щодо скликання Андрієм Парубієм засідання Підготовчої депутатської групи. Водночас така новина обурила багатьох, мовляв він є колишнім Головою Верховної Ради України та на сьогоднішній день не має і не повинен мати жодного впливу на новообраних депутатів. Тож в цій публікації мова піде про те, чи відповідає така поширена думка дійсності та що саме буде відбуватися на першому засіданні новообраної Ради.

Повноваження народних депутатів України припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради України.

Відповідно до ст. 81 Конституції України повноваження народних депутатів України припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради України.

Згідно зі ст. 90 Конституції України повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.

Таким чином, аналізуючи зміст цих двох статей можна дійти висновку, що Верховна Рада України VIII скликання та її депутати на сьогоднішній день не є такими, повноваження яких припинилися. Тож, Андрій Парубій на сьогоднішній день продовжує бути Головою Верховної Ради України. Водночас саме в день відкриття першого засідання Верховної Ради України IX скликання він та решта депутатів припинять свої повноваження.

Окрім цього, відповідно до ст. 79 Конституції України повноваження народних депутатів України починаються з моменту складення присяги. А отже момент обрання, момент оголошення результатів виборів та момент набуття народним депутатом України повноважень не є тотожними. Депутат вважається обраним з моменту офіційного встановлення ЦВК результатів виборів, водночас набуття повноважень відбувається вже після складання присяги.

Також слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України «Про статус народного депутата України» звання народного депутата із зазначенням порядкового номера скликання Верховної Ради України зберігається за ним довічно, за винятком дострокового припинення повноважень народного депутата відповідно до пунктів 1-4, 6 статті 4цього Закону.

Тож не дивлячись на те, що повноваження депутатів VIII скликання припиняються, саме звання «народний депутат VIII скликання» залишиться за ними довічно.

Голова Верховної Ради України попереднього скликання організовує формування Підготовчої депутатської групи.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» для підготовки пропозицій щодо організації та проведення пленарних засідань першої сесії Верховної Ради нового скликання, підготовки проектів відповідних актів Голова Верховної Ради України попереднього скликання, а в разі його відсутності – Перший заступник чи заступник Голови Верховної Ради України організовує формування Підготовчої депутатської групи з числа новообраних народних депутатів.

Окрім цього, ч. 3 ст. 13 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» визначає строк протягом якого Голова Верховної Ради України попереднього скликання повинен скликати засідання Підготовчої депутатської групи. Так, скликання повинно відбутися не пізніш як через 10 днів після офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів. Так як в газеті Верховної Ради України «Голос України» список народних депутатів, обраних на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року було опубліковано 07 серпня 2019 року, то засідання Підготовчої депутатської групи повинно було бути проведено не пізніше 17 серпня 2019 року. Водночас Андрій Парубій скликав засідання на 09 серпня 2019 року. Тож скликання засідання Підготовчої депутатської групи відбулося з дотриманням строків та порядку, що передбачені Законом України «Про Регламент Верховної Ради України».

За результатом засідання Підготовчої депутатської групи було прийнято рішення провести урочисте засідання Верховної Ради України та провести перше засідання Верховної Ради України 29 серпня 2019 року. Тож слід наголосити, що дату 29 серпня 2019 року було визначено не окремою політичною силою, а саме на засіданні Підготовчої депутатської групи.

Що ж, власне, відбудеться 29 серпня 2019 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» перед відкриттям першої сесії новообраної Верховної Ради на урочистому засіданні Верховної Ради новообрані депутати складають перед Верховною Радою присягу.

А отже, враховуючи зазначене день зібрання на першу сесію та день урочистого засідання не обов’язково повинні збігатися.

Водночас ст. 82 Конституції України встановлює граничний строк для зібрання на першу сесію —  не пізніше ніж на тридцятий день після офіційного оголошення результатів виборів.

Верховна Рада України IX скликання збереться на першу сесію на 22 день після офіційного оголошення результатів виборів. Окрім цього перше пленарне засідання, відкриття першої сесії новообраної Верховної Ради України та урочисте засідання відбудуться в один день, як зазначалось раніше – 29 серпня 2019 року.

Водночас і на урочистому засіданні не обійдеться без Андрія Парубія. Так, відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» Голова Верховної Ради України попереднього скликання запрошує новообраних народних депутатів до складання присяги і надає слово для її зачитування найстаршому за віком народному депутату. Після зачитування тексту присяги Голова Верховної Ради України попереднього скликання запрошує новообраних народних депутатів скріпити присягу своїми підписами під її текстом.

Однак на цьому повноваження Голови Верховної Ради України попереднього скликання припиняються.

Окрім складання присяги 29 серпня 2019 року буде відкрита перша сесія новообраної Верховної Ради України. Також, в цей день депутати повинні розпочати вирішення наступних питань:

1) формування Тимчасової президії першої сесії;
2) формування та реєстрація депутатських фракцій (депутатських груп);
3) доповідь Голови Верховної Ради України попереднього скликання про стан законодавчої роботи в парламенті;
4) обрання Лічильної комісії;
5) обрання Голови Верховної Ради України;
6) обрання Першого заступника та заступника Голови Верховної Ради України;
7) заслуховування позачергового послання Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України;
8) заслуховування доповіді Підготовчої депутатської групи, запитання доповідачу і відповіді на них;
9) про комітети;
10) про Погоджувальну раду депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді;
11) про висвітлення роботи Верховної Ради.

Водночас як зазначається у ч. 1 ст. 16 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» окреслені вище питання розглядаються саме на пленарних засіданнях першої сесії. Тож, виходячи зі змісту даної статті новообраним депутатам не обов’язково вирішувати всі зазначені вище питання саме 29 серпня 2019 року. Депутати можуть їх вирішити і на наступних пленарних засіданнях, однак протягом першої сесії.

Стосовно припинення дії створених тимчасових органів новообраної Верховної Ради України, то вони припиняють свою дію у такій послідовності:

Підготовча депутатська група припиняє свою діяльність після створення комітетів;
після обрання Голови Верховної Ради України він веде пленарне засідання Верховної Ради, а Тимчасова президія першої сесії Верховної Ради припиняє свою діяльність.

Враховуючи зазначене, на сьогоднішній день скликання Підготовчої депутатської групи, призначення дати урочистого та першого засідання Верховної Ради України IX скликання відбуваються в порядку, визначеному Законом України «Про Регламент Верховної Ради України».

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook