Сучасна українська література самоусунулася від війни – Борис Гуменюк | Київ.Info

Сучасна українська література самоусунулася від війни – Борис Гуменюк

Сучасна українська література дає мало текстів про нинішню українсько-російську війну – вважає письменник Борис Гуменюк. Хоча є чимало щоденників і спогадів з передової, однак їм бракує високого письменницького рівня. А ті письменники, які цей рівень мають, про війну майже не пишуть, -розповів він журналу “Країна”.

“Найважливіше що відбувалося з країною в останні 5 років – це війна. Все інше другорядне. Література мала би на це реагувати, мало би бути більше текстів про війну. У нас, правда, є цілий масив ветеранської літератури. Я пишаюся тими хлопцями і дівчатами, які пройшли фронт і вирішили поділитися своїми спогадами про пережите. Але це мала би бути форма щоденників. Бо в переважній більшості спроби зібрати це у вірші чи в романи зазнають невдачі. Бо якщо чоловікові 40 років, і він раптом намагається стати письменником це в 90 відсотків приречено на невдачу. Ці тексти слабкі. Наші живі класики, топ-десять письменників, могли б написати краще, талановитіше, але вони про війну не пишуть. Натомість топовий письменник розказує мені якусь львівську історію 18 століття. Чувак, та йди ти на х…р зі своїм 18 століттям. Ти фальсифікуєш реальність – ти відводиш читача від основної проблеми, замість того, щоб прямо і відверто дивитися в очі дійсності.

Часто чую: де наш Ремарк і Гемінгвей? Та там, на війні вони. Коли гине хлопчина, якому 19 років, ти завжди думаєш – а що ж з нього могло вирости? Я пам’ятаю себе в 19 років: дурак дураком. А ця людина зрозуміла, що хоче захищати свою країну, пішла на війну і загинула. Якого масштабу поет це загинув, ми не знаємо.

Головне, щоб ті Ремарки і ті Гемінгвеї вижили, головне щоб вони повернулися з війни, щоб написати на основ свого болючого і травматичного досвіду добрий роман про війну. Про те що відбувається в голові ветерана. Про те, як він щоночі подумки воює й далі. Про те, що війна від нього нікуди не йде”.

Інтерв’ю з Борисом Гуменюком читайте в журналі “Країна”.

Борис Гуменюк 22 червня 2014 року приєднався до спецбатальйону МВС України “Азов” та відправився в зону бойових дій на схід України.

З кінця липня 2014 р. — заступник командира батальйону “ОУН”, який з 12 серпня дислокується в селищі Піски поблизу Донецька.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.


Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook