ТАТО У ДЕКРЕТІ: ЩО БУДЕ У НОВОМУ ЗАКОНІ ПРО РІВНІ ПРАВА У ДОГЛЯДІ ЗА ДИТИНОЮ – Київ Інфо

ТАТО У ДЕКРЕТІ: ЩО БУДЕ У НОВОМУ ЗАКОНІ ПРО РІВНІ ПРАВА У ДОГЛЯДІ ЗА ДИТИНОЮ

Кабмін уже передав новий законопроект на розгляд до Верховної Ради.

Рівні права у догляді за дитиною для мами і тата: такі зміни до законодавства уряд передав на розгляд парламенту. Йдеться про заміну слова “жінка” у статтях кількох законів на “працівник”, що виключає гендерну дискримінацію на трудовому рівні. Що мається на увазі, знає Анна Брикова.

Догляд за дітьми – це суто жіноча робота. Такий стереотип вже зруйнували у багатьох країнах. Тепер і в Україні хочуть зрівняти права татусів та мам у піклування за малечею. Йдеться і про декрет, і про скорочений день, за який роботодавець заплатить як за повний.

Дитячий майданчик. На ранковій прогулянці серед мам єдиний тато. Микола Федоров – юрист у декретній відпустці, вже вдруге. Андрію восени буде три, а Давиду – 8 місяців. Їхня мама була вимушена вийти на роботу вже за півроку після пологів.

Чоловік розповідає: “Це здебільшого було не стільки власним бажанням, скільки умови контракті у фірми, де вона працює. Складного нічого немає, єдине, при оформленні питають, чи дійсно батьки згодні на такий крок, бо мама втрачає свої пільги при виході на пенсії. Якщо у батька є більше можливостей бути з дитиною, то чому б і ні”.

Про свій вибір Микола не жалкує. Визнає, спочатку було важко – возив дітей на підгодовування дружині на роботу. Певний час надокучали зі стереотипами. “Вони більше, напевно, нав’язані такою пострадянською ідеологією. Побувавши за кордоном, ми бачимо, що це абсолютно нормальна практика у всіх європейських і американських країнах і там вийти для батька в декрет – це норма”, – каже молодий тато.

Про певну дискримінацію молодих батьків за гендером кажуть і кадровики. У чинному законодавстві тато має право на декрет лише за умови відмови від неї матері. Тепер батько матиме рівне право і зможе претендувати на таку відпустку. А ось про інші можливості поєднання догляду за дітьми та роботи для чоловіків взагалі не йшлося.

“Ст. 56 працівники мають право на те, щоб їм встановили неповний робочий час. Але жінкам, які мають дітей до трьохрічного віку, роботодавець зобов’язаний на їх прохання встановити такий неповний робочий час. Чоловіки ж такого права позбавлені”, – читає Ольга Харечко, голова Всеукраїнської асоціації кадровиків.

Тепер і чоловіки зможуть вимагати такого права. Ці норми прописані в новому законопроекті, пояснюють у Мінсоцполітики. Однак, чутки про те, що роботодавців зобов’яжуть платити за скорочений день, як за повний, спростовують. Усе залежатиме від їхньої доброї волі.

Юрій Кузовий, гендиректор директорату норм гідної праці мінсоцполітики, каже: “Скорочена тривалість робочого часу встановлюється домовленістю між працівником і роботодавцем. І якщо ця домовленість досягнута, то роботодавець зобов’язаний дотримуватися, які викладені у колективному договорі або у трудовому договорі”.

Законопроект розроблявся в межах адаптації національного законодавства до вимог європейського. Уряд уже передав документ на розгляд до Верховної Ради.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.

ВІД MY.UA

Ми в Facebook