Трамп крім військової допомоги заблокував продаж Україні зброї | Київ.Info

Трамп крім військової допомоги заблокував продаж Україні зброї

Заморожений пакет військової допомоги Україні став найгучнішим випадком нової політики адміністрації Трампа стосовно Києва, але далеко не першим. Американські підприємці, які раніше без проблем продавали Україні зброю, тепер не можуть отримати на це дозвіл Держдепартаменту США.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів Yahoo News, які з’ясовували обставини угоди з продажу Україні боєприпасів на суму 10 мільйонів доларів. Вона таємничим чином залишається в підвішеному стані майже рік без пояснення причин з боку адміністрації Трампа. Джерела видання стверджують, що цей випадок показовий і є прикладом того, як Держдепартамент став блокувати затвердження комерційних угод із продажу озброєнь Україні.

Договір про закупівлю боєприпасів був укладений задовго до розмови 25 липня, в ході якої Трамп, як повідомляється, настійно закликав свого українського колегу Володимира Зеленського провести розслідування щодо сина Байдена. Проте, цей випадок напевно буде пильно розглянуто в ході розслідування імпічменту.

Йдеться про угоду між українською держкомпанією «Укроборонпром» і американською фірмою про продаж боєприпасів на суму 10 млн. дол., а саме 7,62×51 і 12,7×99 патронів натівського стандарту. Угода є прямим комерційним продажем, і укладалася між приватною компанією та іноземним покупцем, проте вона повинна бути ліцензована Державним департаментом США. Як розповів журналістам представник американської компанії, який побажав залишитися невідомим, побоюючись проблем з владою, у цьому конкретному випадку експортна ліцензія була подана до Держдепартаменту в листопаді минулого року і до цього часу не затверджена. «Це була звичайна, рядова операція», – зазначило джерело, чия компанія раніше без проблем отримувала в Держдепартаменті схвалення на попередні поставки в Україну. Державний департамент не дає точних термінів отримання дозволів на експорт, але його керівництво раніше відзначало, що на отримання ліцензії зазвичай йде один-два місяці.

Забезпечення боєприпасами має вирішальне значення для збройних сил України, які борються з підтримуваними Росією сепаратистами в східному регіоні країни з 2014 року. До війни єдиний в Україні завод з виробництва боєприпасів для стрілецької зброї знаходився в Луганську. Це місто тепер є частиною території, контрольованої сепаратистами. У 2017 році тодішній президент України Петро Порошенко виділив гроші на будівництво нового заводу з виробництва патронів, але він не не призначений для виробництва боєприпасів, які відповідають стандартам НАТО, що робить проблематичним закупівлю зброї під такі набої. Для країн-членів НАТО використання стандартного калібру дозволяє їм ділитися між собою такими запасами. В Україні розглядають перехід на боєприпаси, що відповідають нормам НАТО, як ознака того, що країна рухається до західних стандартів і виходить зі сфери впливу Москви. «Не схвалювати цей експорт – це підштовхувати Україну до Росії», – сказав чиновник, знайомий з цією угодою щодо зброї.

Інше джерело в адміністрації, пов’язане з поставками зброї в Україну, вказало, що зависла угода з боєприпасами сигналізує про уповільнення, якщо взагалі не про заморожування подібних комерційних продажів Україну. При чому поки неможливо сказати, якими аргументами керувалися в Держдепі, відкладаючи рішення по цій угоді. Державний департамент не розкриває подробиці розгляду окремих прямих комерційних угод. Але він зобов’язаний надавати Конгресу щорічний звіт по таких угодах з розбивкою продажів по країнам. Однак звіт за 2018 рік, який повинен був бути представлений ще в лютому, до цього часу не представлений. При цьому Держдеп відмовляється називати причини, чому цей звіт був відкладений.

Відповідь може полягати у зміні загальної політики адміністрації Трампа до допомоги Україні. Вона принаймні до середини 2018 року, була в цілому доброзичливою, коли мова йшла про постачання зброї. У грудні 2017 року президент Трамп схвалив продаж летального зброї Україні, в тому числі протитанкових ракет американського виробництва Javelin. Адміністрація представила цей крок як спосіб стримати російську агресію, на противагу політиці адміністрації Обами, яка забороняла продаж будь-якої зброї Україні. Джон Гербст, директор Центру Євразії Атлантичної ради і колишній посол США в Україні, в недавньому інтерв’ю згадував небажання Білого дому Обами продавати зброю українському уряду: «Відмова продати що-небудь, що могло бути використано як зброя, було характерною рисою політики Обами до кінця» .

Чиновник з нинішньої адміністрації, який раніше займався поставками зброї в Україну, сказав, що раніше в команді Трампа президент та інші високопоставлені особи в цілому підтримували такі продажі: «Меттіс, Тіллерсон і МакМастер були повністю за». Однак потім, за його словами, члени адміністрації Трампа, які хотіли допомогти українським військовим, зіткнулися з тим, що їм навіть доводиться придумати більш політично коректну фразеологію того, чого вони намагаються досягти. В результаті прихильникам озброєння України довелося називати допомогу «оборонною зброєю»:

«На самому початку ми не могли забезпечити українцям снайперську підготовку… тому що [інші в уряді США] визнали, що це звучить занадто агресивно… Але якщо вас атакує противник по лінії фронту, вам необхідно провести навчання по боротьбі зі снайперами, а навчання по боротьбі зі снайперами – це підготовка снайпера … Я не знаю, як ви можете відрізнити наступальну і оборонну зброю».

За словами чиновника, таке ставлення адміністрації Трампа до питань надання військової допомоги Україні потенційно є причиною затримок і в продажу зброї, оскільки багато в уряді пильно стежать за тим, щоб не продати Україні щось «агресивне» і «смертоносне».

Нагадаємо, президент Трамп в 2018 році послідовно вивів зі своєї команди і звільнив всіх згаданих в розслідуванні вищих чиновників, які в тому числі виступали за військову допомогу Україні і проти загравань із Росією. У березні 2018 Дональд Трамп звільнив держсекретаря Рекса Тіллерсона через суперечності в поглядах на політику щодо Північної Кореї, Росії та Ірану, а також радника президента США з питань національної безпеки Герберта МакМастера.

У грудні свій пост покинув міністр оборони Джеймс Меттіс, пояснивши відставку розбіжностями з господарем Білого дому.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook