Треба якнайскоріше ухвалити мовний закон | Київ.Info

Треба якнайскоріше ухвалити мовний закон

Після скасування Конституційним судом України мовного “закону Ківалова — Колесніченка” нардепи взялися за розробку нового документа для регулювання мовної політики.

— Закон потрібно прийняти в першому читанні. Зараз у нас правовий вакуум, — каже співкоординатор руху “Простір свободи” 45-річний Тарас Шамайда. — Навіть місцеві ради почали видавати свої мовні ухвали. Потрібно використати історичний шанс і прийняти закон. Він охоплює медицину, освіту, торгівлю. Передбачає систему моніторингу та контролю, покарання за порушення. Співавторами цього законопроекту є 76 на­­родних депутатів від усіх фракцій, окрім регіоналів. Ми закликаємо парламент не поширювати міфи, що мова не на часі. Якби 30 років тому не підтримували цю думку — не було б війни з ­Росією.

Соціологічні опитування свідчать, що після Майдану все більше громадян України почали ідентифікувати себе з українською мовою.

— Один із найбільших міфів — що мовний закон розколює суспільство, — вважає доктор політичних наук Володимир Кулик, 54 роки. — Припускають, начебто всі, хто розмовляє російською мовою — а їх десь 40 відсотків — проти української мови. Насправді розподіл не за мовою, а через ідентифікацію з росіянами чи українцями. Новий мовний закон не обмежуватиме категорично права тих, хто хоче говорити російською. Але вони не мають права в своїй ролі як надавачі послуг, як державні службовці обмежувати право інших одержувати послуги українською.

Член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України 62-річний Юрій Макаров вважає, що новий закон про мову повинен бути радикальний.

— Для нас зразком має стати політика франкомовного Квебеку в Канаді, — каже він. — Їхній закон засуджували, але вони врятували свою мову у провінції. Кажуть, що ми збурили човен і отримали Донбас. Це — російська пропаганда. В офіційній сфері україномовна молодь почувається дискримінованою ще більше, ніж їхні батьки й діди. Цим ­можуть маніпулювати ультраправі рухи. Я в ефективність таких сил не вірю. Від громадян нереально вимагати, щоб усі перейшли на українську. Але потрібно забезпечити можливість такого переходу.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.Від Giraff


Ми в Facebook