Українців каратимуть за купівлю і продаж голосів на виборах – Київ Інфо

Українців каратимуть за купівлю і продаж голосів на виборах

Підкуп виборців – найбільш поширене порушення на українських виборах. Виходить, на своєму голосі дійсно можна непогано заробити? Але чи не вийде цей заробіток потім боком?

Існує два види підкупу виборців: прямий, коли за голос просто отримують гроші, та непрямий – роздача різноманітних товарів та послуг. Причому технології підкупу постійно ускладнюються, відзначають фахівці. Звичайно, таких випадків, як у Мексиці, коли кандидатка роздавала виборцям пакетики з кокаїном, чи як у Венесуелі, коли кандидат пропонував безкоштовну операцію зі збільшення грудей, в Україні немає. Утім, вітчизняним кандидатам теж є, чим похизуватися: вони роздають алкогольні напої, пропонують перевірити тиск, підібрати окуляри чи відправляють виборців у подорожі.

Найбільше ж українські кандидати просунулися у створенні схем прямого грошового підкупу, за які важко когось притягнути до відповідальності. Наприклад, роздають гроші від імені благодійних фондів чи громадських організацій. Такий фонд може містити у своїй назві ім’я кандидата, але юридично не бути з ним ніяк пов’язаним. Є навіть підкуп за бюджетний кошт. За тиждень до виборів орган влади раптово починає бюджетну програму з роздачі грошей соціально незахищеним верствам населення. Начебто все чисто – соціальна програма, але ж усім зрозуміло, навіщо це робиться.

«Фактично кандидат може укласти трудові угоди із потенційними агітаторами. І таких кандидатів може бути не 100, не 1000, а десятки тисяч людей на окрузі, які легально будуть отримувати заробітну плату протягом місяця або кількох місяців. Але реально вони вже будуть зобов’язані цьому кандидатові», – розповідає голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

У цілому за вибори українці можуть заробити на своєму голосі, за підрахунками фахівців, від 200 до кількох тисяч гривень в залежності від регіону. У суспільстві існує думка, що можна безкарно взяти гроші навіть у кількох кандидатів, а проголосувати, як сам забажаєш, але це не так.

«Кримінальний кодекс так і підкреслює: якщо ти гроші вже взяв – ти вже несеш кримінальну відповідальність, незалежно від того, проголосував ти чи приховав свій голос від недобросовісного кандидата. Це неважливо», – стверджує аналітик ГМ «Опора» Олександр Клюжев.

Згідно з діючим законодавством, виборцю за продаж голосу загрожує до 2 років ув’язнення, а організатору підкупу чи кандидату – до 3 років. І якщо останніх затримати у правоохоронців, як правило, не виходить, то прецеденти притягнення до відповідальності виборців за продаж голосу в Україні існують. Зокрема в Затоці Одеської області, Краматорську Донецької області та, наприклад, у Чернівцях.

Правоохоронці скаржаться, що для ефективних розслідувань таких справ їм не вистачає повноважень. А тому просять посилити відповідальність за підкуп та дозволити проведення негласних слідчих дій у таких справах.

У принципі, посилити боротьбу із підкупом виборців обіцяють перед кожними виборами. Ось і нині президент ініціює невідкладне внесення відповідних законопроектів до Верховної Ради. Але для дійсно ефективної протидії таким явищам важливіше скоріш не закони, а зміни у суспільній свідомості.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.

ВІД MY.UA

Ми в Facebook