Вчителі дають учням знання, які ніколи не знадобляться – педагог | Київ.Info

Вчителі дають учням знання, які ніколи не знадобляться – педагог

Вчителька розповіла, чому знання формул та теорем не допоможуть дітям стати щасливими.

Початково освіта мала бути процесом і результатом підготовки людини до життя, проте через купу звітів й щільну освітню програму ми визначили неправильні пріоритети та цінності й врешті забули питати себе: “Чи справді ми зараз виконуємо цю функцію?”.

Вчителька української мови та літератури Анастасія Бречко в своєму відеоблозі розповіла, чому вважає сучасну освіту недієвою.

Зараз освітяни дуже багато говорять про те, що «от перед карантином була хороша, якісна освіта, яку тепер хочуть знищити.» Можливо, зі мною не всі погодяться, але ми даємо дітям великий обсяг знань, які вони ніде не зможуть застосувати. Точніше, ці знання вони можуть використати у підсумковій контрольній, на ЗНО, але життя не обмежується контрольними і ЗНО, бо після ЗНО також є життя. Є робота, пошук себе, додаткові хобі, спілкування з людьми. І ми маємо давати дітям навички, які їм знадобляться у дорослому житті.

Діти сидять 11 років у школі. Вони вчаться пів дня. Потім ще виконують вдома домашні завдання, тобто витрачають весь свій час на знання, які вони, скоріш за все, забудуть.

Ви можете це дуже просто перевірити. Наприклад, в кінці року ви написали з дітьми контрольну роботу, але якщо написати ту ж саму контрольну на початку наступного року, ви побачите, що діти все забудуть. Тому що їхній мозок не розцінює ті знання, які ви намагаєтеся їм «втовкмачити», як потрібну інформацію. Протягом літа вони їх ніде не використовують, відповідно, мозок дітей ідентифікує цю інформацію, як непотрібну і видаляє.

Дійсно, в багатьох вчителів складається враження, що саме їхня дисципліна, їхній предмет знадобиться учням у житті і я можу розповісти, чому так складається. Тому що самі вчителі, які, наприклад, вивчали фізику в школі, а потім в університеті, дійсно нею користуються в житті для того, аби викладати її учням. Але, діти не обов’язково стануть вчителями фізики. Наші діти стануть інженерами, винахідниками, психологами, художниками, митцями, тренерами, копірайтерами.

Якщо ви, наприклад, викладаєте українську мову та літературу, чи використовуєте ви знання з фізики, біології чи математики в своєму житті і де саме? І чи не забули ви ці знання, які здобули у школі?

Мені, як мовниці, були потрібні знання про види складнопідрядних речень, бо зараз я навчаю цьому дітей. Але я не можу зрозуміти, для чого були потрібні ці знання моїм однокласникам, які стали логістами, автомеханіками, вихователями в дитячих садочках, добувачами газу.

Сучасна система освіти була винайдена у Прусії – в державі, якої зараз в принципі не існує у світі. На той час світу потрібні були працівники заводів, які б могли виконувати рутинні роботи. Тому освіта була загалом для всіх, не підлаштовуючись під індивідуальні потреби. Тоді не потрібно було розвивати в дітях креатив, індивідуальність, критичне мислення.

Ми потребуємо нової системи освіти, тому що в нас вже інші потреби. Нам вже не потрібні працівники, які будуть виконувати рутинну роботу, тому що в нас є штучний інтелект, який це може виконувати краще за людину.

В нас відбувається епоха діджиталізації. Вже зникає купа професій, в магазинах встановлюються каси самообслуговування, скоро не буде навіть потреби у касирах. Скоро будуть не потрібні турагенти, бухгалтери, тому що комп’ютер зараз може порахувати все краще за людину.

Суспільству не потрібні люди, які виконують рутинну роботу. Світу потрібні люди, які вміють креативно мислити, будувати стратегії розвитку, нестандартно підходити до вирішення якихось справ, будувати нові маркетингові стратегії, потрібні винахідники, які будуть покращувати життя, інженери, біоетики, сіті-фермери.

Зараз ми не вчимо цього дітей. Ми не готуємо їх до реального життя. Ми хочемо від них правильних відповідей на тестах, тих думок, які хоче почути вчитель і при цьому, ми не хочемо від них якихось креативних відповідей, генерування новий ідей, нестандартного підходу – просто хочемо чути готову відповідь, щоб вона перегукувалась з думкою вчителя або була однією із варіантів відповідей на тест. І наші учні підуть у реальний світ, де виявиться, що їм не потрібне це вміння рутинно виконувати роботу.

Ми випустимо у світ учнів, які не вміють висловлювати свою думку, не вміють приймати рішення і керувати своїми емоціями, не вміють розпоряджатись фінансами і знаходити спільну мову з людьми, не вміють знайти себе і зрозуміти свої бажання.

Я знаю купу людей, які закінчили школу і чудово вміли вирішувати квадратне рівняння за формулою дискримінанта, ідеально знали види складнопідрядних речень, але при цьому вони не розуміли себе та своїх емоцій і не могли побудувати стосунки з людьми, почуваючись дуже нещасливими.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.


Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook