Які загрози ліквідації транзиту газу через Україну, – Володимир Пилипчук | Київ.Info

Які загрози ліквідації транзиту газу через Україну, – Володимир Пилипчук

Якою буде картина після вводу Північного потоку-2 і виключення України з транзиту? – провідний український економіст Володимир Пилипчук.

Підсумки нормандського саміту обговоримо завтра, коли будуть відомими перші його результати…
А нині – повернемося ще раз до питання газопостачання Європи ординським газом. Питання потужностей:
– Європа сумарно споживає біля 600 млрд. кубів газу. З них – 200 млрд.кубів – ординський, 185 – Норвезький, 10-алжирський, решта – власного видобутку.

– Існуючі потужності газотранспортного постачання Європи з Орди (включаючи ГТС України і без Північного потоку-2) – 292 млрд кубів. Здавалося б що ще треба Німеччині? Відповідь однозначна – Лишити Україну заробітків, лишити газу і відкрити Орді шлях для повноцінної агресії в Україну, та “перетягнути” доходи України від транзиту газу на себе!

Якою ж буде картина після вводу Північного потоку-2 і виключення України з транзиту?
– Сумарна потужність ВСІХ потоків Орди в Європу в обхід України складатиме 205 млрд кубів – “під обріз” в обсягах нинішнього споживання Європою ординського газу (200 млрд). Сумарно…

Чого ж очікувати Європі в перспективі ?
– Збільшення обсягів споживання газу на 10-15% в зв’язку з майбутнім збільшенням її ВВП…та + на 15-20% в зв’язку з відмовою Європи від видобутку та використання вугілля і відмовою від АЕС. (хоча і є перспектива заміщення відновлювальними джерелами “зеленої” енергетики).

– Також зменшенням забезпечення газом під це зростання ВВП. Бо власний видобуток газу зменшується, постачання норвезького газу вневдовзі зменшиться майже на 80 млрд кубів – через виснаження родовищ газу в Норвегії. Подача алжирського газу в іспанський Магріб і Сицілію має перспективу вийти на НУЛЬ (-10 млрд кубів) через зріст його споживання як в самому Алжирі, так і в Північній Африці. Але буде збільшення газозабезпечення Трансанатолійським газопроводом з Азербайджану в 10 млрд. кубів в Європу, а 6 млрд – залишиться в Турції). З Nabucco ситуація й досі не ясна.

В підсумку:- Європа через кілька років відчуватиме дефіцит газу в межах 150 млрд кубів ( якраз під потужність Української ГТС) Але чи зможе Орда “видати на гора” додаткових 160 млрд? Та й “потоки” мають здатність виходити з ладу. А всі підземні сховища Європи – лише на два тижні споживання газу всім ЄС. А в випадку постачання Ордою газу в Європу (без ГТС України) дефіцит газу в Європі стрибне до 35-40 млрд кубів Тому розумно було б лишити експорт газу з Орди в Європу і через Україну..Інакше ціни в Європі на газ злетять вгору…

СПГ (скраплений природний газ)…

– Уже 40 відсотків глобальної торгівлі газом припадають на СПГ (LNG). У 2017 році обсяги його поставок склали 323 мільярди кубометрів з приблизно 770 мільярдів кубометрів всього газу, що був проданий в світі всіма експортерами. Всього в світі 18 країн- експортерів СПГ, які постачають його в 42 країни світу.

– Правда, в Європи вже нині є сумарні потужності по прийому СПГ на 154 млрд кубів , які використовуються лише на 37% від своїх можливостей. Але “дефіцит постачальників” зрідженого газу і і ціни на нього нині рідко нижчі від трубопровідного газу. Дефіцит, бо СПГ за СПОТовим цінам практично не постачається.

– США нині здатні постачати лише 20 млрд. кубів зрідженого газу (хоча потужності США по зрідженню газу вдвічі більші, але до цих заводів ще не прокладені всі газогони з джерел видобутку газу в США) . Катар – має потужності в 106 млрд.кубів, але експортує трохи більше 2/3 від потужностей…

– Тому, США зі своїм СПГ в Європі НЕ конкурент навіть і Орді. Тому справжніх санкцій від США, які зупинили б добудову і повнопотужне функціонування “Північного потоку-2” очікувати не слід.

-Але Україна та Польща могли б розраховувати на СПГ. Термінал СПГ в Свіноуйсьце здатний приймати 7,7 млрд. кубів, при загальній потребі Польщі в імпорті газу – 10 млрд.кубів. Правда…і тут німецька сторона спробувала блокувати виділення на будівництво терміналу коштів ЄС, висловивши побоювання, що він може завдати шкоди навколишньому середовищу! Берлін і москва -роздратовані. Термінал приступив до роботи в 2015 році, але обсяги прийому ним СПГ поки-що незначні… Якщо ж він запрацює на повну потужність, то для газу в Україну там немає місця, якщо Польща не братиме газ від Німеччини. А Україна потребує в 2020 році імпорту газу… мінімум 10 млрд.кубів!!!

– А нинішній Уряд, як і попередній – “не чухається”… Тому я вважаю, що Україна матиме архісерйозні газові проблеми уже цієї весни, якщо не раніше. Бо інтерконектори в Європі і газогони з Європи Україна не побудувала, щоб отримувати звідти газ реверсом. Власний видобуток – не наростила від потребу економіки, програми зросту енергоефективності і теплозбереження – провалені! Тобто, вірогідність відновлення постачання газу з Орди наближається до 100 %….На жаль.. Чи так було задумано?

Тобто, ліквідувавши транзит газу через Україну – ризикують отримати проблеми абсолютно ВСІ – і Орда, і Європа і Україна. Хто отримає і хто більші – скоро побачимо!

– У випадку припинення транспортування газу через ГТС України 1-го січня Ордою, нам слід бути готовим технічно і політично повністю перекрити тепло-газо-електро-водо постачання в Лугандонію!

– Бо в такій ситуації виникає логічне запитання : Кого спасати, кого обігрівати? Спасати патріотичне населення України, чи сепарів? Їх нехай спасає Орда – та, яка “заварила” війну, та, яка хоче, на радість сепарам, заморозити Україну! !!! Газ Орда має – нехай “гібридно” спасає своїх бойовиків і їх сім’ї – або вивозить, або обігрівває…!

– А виплачувати пенсії лише тим жителям Лугандонії, які переїдуть в неокуповану частину України, і виплачувати лише після їхнього переїзду!

– Уряду слід підвищити ліміти на споживання дешевої ел/енергії в неокупованій частині Україні, щоб громадяни могли використовувати всі наявні види електрообігрівачів. Олігархи -не збідніють на низьких тарифах.

– Громадянам України – завчасно запастися електрообігрівачами!

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.Від GiraffМи в Facebook

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com