“Несправжня освіта”. Як пандемія викрила проблеми онлайн-навчання | Київ.Info

“Несправжня освіта”. Як пандемія викрила проблеми онлайн-навчання

Коли навесні 2020 року школам і університетам довелося перейти на віртуальне навчання, багато хто говорив, що майбутнє нарешті настало, і онлайн-освіта на очах стає нормою. Минуло кілька місяців і студенти, і викладачі все частіше говорять про те, що необхідно повертатися до традиційних методів, а онлайн-освіта під час пандемії продемонструвала всі свої обмеження і слабкі сторони.

“Інтернет-навчання дозволяє отримати більше інформації, робити все швидше. А це означає, що, ймовірно, зміни у галузі, впроваджені через коронавірус, залишаться, коли епідемія закінчиться”, – такий висновок у квітні робили експерти Всесвітнього економічного форуму.

“Якщо вам подобається майбутнє, в якому студентам просто видають факти, інформацію, а вони її зазубрюють, тоді навчання онлайн цілком підходить. Але це несправжня освіта”, – говорить через кілька місяців глобального експерименту професор Оксфордського університету Рой Еллісон (думка професора тут і далі не відображає офіційну позицію університету – Ред.).

“Мета освіти – навчитися критично мислити, обмірковувати інформацію, дискутувати, ставити під сумнів факти, думки, зокрема свою власну, – продовжує професор Еллісон. – Інтернет-навчання не підходить для досягнення цієї мети”.

Віртуальний (заочний) Кембридж

Кембридж

Кембридж став першим британським університетом, який оголосив, що всі лекції в новому навчальному році читатимуть віртуально

Кембриджський університет ще в травні першим з вишів Британії оголосив, що наступного навчального року всі лекції читатимуть віртуально. Багато британських університетів так чи інакше наслідували цей приклад, фактично перейшовши на заочну систему. Особисте спілкування з науковим керівником або викладачем сам на сам допускається, але більшість комунікацій відбуватиметься віртуально. Деякі виші заявили про те, що студент, наприклад, зможе спілкуватися очно лише зі своїм науковим керівником не частіше одного разу на тиждень і не довше, ніж пів години.

Перед початком навчального року університети намагалися покращити онлайн-сервіс. Але вже навесні стало зрозуміло, як це працює і де найслабші місця у новій системі.

“Наш викладач анатомії зазвичай дає нам потримати кістку, а потім просить нас назвати різні її частини, – розповідає Джейн, студентка першого курсу медичного факультету Кембриджа. – Або як онлайн перевірити пульс на різних частинах тіла? Таке складно пояснити віртуально”.

Новина про те, що Кембридж до кінця наступного навчального року навчатиме студентів онлайн, спочатку збентежила студентів. Індивідуальне навчання, часто сам на сам з викладачем, – це те, що відрізняє Кембридж і Оксфорд від інших британських університетів.

“Спочатку в пресі повідомляли про те, що навчання повністю перенесуть в інтернет, зокрема семінари в маленьких групах”, – додає Джейн.

А от стосовно скасування масових лекцій студенти переймалися менше. “Я значно краще засвоюю матеріал, слухаючи аудіозапис лекції, – говорить Джейн. – Я можу її зупинити, щоб зробити нотатки, можу зробити перерву, коли потрібно. Або можу швидко прослухати, якщо я її добре знаю. Записані онлайн-лекції допомагають повторювати матеріал під час підготовки до іспиту”.

У багатьох університетах такі лекції були доступні і до пандемії. Але більшість лекторів Кембриджа відмовлялись викладати записи своїх лекцій в інтернет. “Я сподіваюсь, що коли закінчиться епідемія, лекції продовжать записувати на відео”, – каже Джейн.

“Це штучне середовище”

комп'ютер
Лекції, записані на відео, можна дивитися багато разів

“Як можна “запалити” аудиторію любов’ю до свого предмету, якщо ти читаєш лекцію віртуально? Немає жодного стимулу демонструвати ораторське мистецтво, коли читаєш лекцію перед чорним екраном”, – говорить професор Рой Еллісон.

Як і в багатьох університетах, семінари в Оксфорді почали проводити онлайн ще в березні. “Найбільш активно у віртуальних семінарах беруть участь ті студенти, які більш впевнені в собі та знають більше, ніж інші. Студенти, які не впевнені у своїх знаннях, беруть участь в дискусіях ще менш активно, ніж зазвичай”, – розповідає професор Еллісон.

Крім того, додає він, конструктивно обговорити тему онлайн також не виходить: “Студенти можуть ставити запитання через чат, але чат дуже заважає, коли намагаєшся зосередитись на тому, що говорить доповідач”.

Часто через слабкий інтернет доводиться відключати відео, а без відео важко встановити робочий контакт: навіть не знаєш, чи слухає студент, чи займається своїми справами.

“Люди – соціальні істоти, вони краще вчаться і засвоюють інформацію під час звичайного спілкування, а не перед комп’ютером. Це штучне середовище, – вважає професор. – У будь-якому невіртуальному класі створюється певне соціальне середовище, де студентам хочеться спілкуватися і дружити. Вони заохочують одне одного висловлювати свої думки. Через інтернет таке середовище не створиш”.

За його словами, всі міркування про те, що майбутнє вже тут, лунають з боку людей, які “звикли до брифінгів з Powerpoint, де не потрібно дуже напружуватися і думати”.

Брак спілкування

Коли стало відомо, що університети переходять на навчання за допомогою інтернету, 300 тисяч британських студентів підписали петицію, що закликає знизити плату за навчання.

2018 року газета Times опитала 200 лідерів різних університетів, і всі вони вважали, що онлайн-навчання ніколи не зможе замінити очну форму і перебування в реальному університеті.

Для багатьох студентів цінність університетської освіти не лише в отриманні кваліфікації. Майже 60% нещодавно опитаних студентів та випускників відповіли, що університетське життя допомогло їм у соціальному плані, вони стали більш незалежними і впевненими у собі, навчилися працювати в команді і розподіляти свій час.

студентські лабораторії
Обмеження доступу студентів до лабораторій і практичних занять може дуже позначитись на їхніх навичках

Студентку Кембриджа Джейн та її друзів також турбує те, що їхнє коло спілкування дуже звузиться через перенесення лекцій в інтернет: “Саме на лекціях ми знайомилися зі студентами, які вивчають той самий предмет, але живуть в інших коледжах”, – говорить Джейн.

Але онлайн-навчання має і об’єктивні плюси. Є думка, що модель освіти “доковідних часів” застаріла, і що пандемія все одно змусить перейти до нових методів навчання.

“Навчання в класі, коли учні сидять перед учителем, і він щось розповідає, – такий тип освіти ми отримали у спадок від доби індустріального розвитку, – сказала в інтерв’ю ВВС психолог розвитку Елісон Гопник з Каліфорнійського університету в Берклі. – Отримані таким чином навички були необхідні в далекому минулому. Такі навички потрібні для виконання завдань, які у найближчому майбутньому будуть виконувати роботи”.

Елісон Гопник вважає, що в майбутньому вчителі будуть радше помічниками. Вони не будуть просто передавати інформацію, стоячи перед класом, де учні сидять за партами. Вони будуть направляти учнів, давати їм можливість пробувати різні методи навчання і втручатися, коли потрібна допомога.

“Те, що ми бачимо під час пандемії, – це не нова модель освіти. Це просто запасний варіант, поки не можна відновити модель освіти, що існувала раніше”, – вважає професор Рой Еллісон, який вважає очне навчання золотим стандартом.

Але і професор Еллісон визнає окремі плюси нинішньої ситуації. Віртуальне навчання допомагає студентам з обмеженими можливостями. І чим більше програм стають доступні віртуально, тим це краще для них.

Крім того, відомі гостьові лектори або політики, яких університети запрошували виступити перед студентами, більш охоче погоджувалися на те, щоб прочитати свої лекції, не виходячи з дому.

Студентам загалом стало легше спілкуватися з викладачами. Наприклад, раніше студенти дуже рідко могли “турбувати” лекторів під час канікул. Тепер це стало більш прийнятним. Як до цього ставляться викладачі, багато з яких на канікулах займаються дослідницькою діяльністю, інше питання. Але для частини студентів віртуальне середовище відкрило нові можливості.

“Легший доступ через інтернет до викладача особливо важливий для іноземних студентів, які під час пандемії поїхали додому”, – розповідає професор Еллісон.

Уроки на майбутнє

Університетський коледж Лондона в червні опублікував результати нового дослідження, яке показало, що під час карантину два мільйони британських школярів, навчаючись з дому, фактично взагалі нічого не роблять. Вийшло, що в середньому через інтернет, школярі вчилися лише дві з половиною години на день.

дитина за комп'ютером
Дослідження Університетського коледжу Лондона виявило, що мільйони дітей, навчаючись вдома, фактично нічого не робили

Почасти саме ці та інші дані стали підставою для урядів і експертів у всьому світі, які заговорити про те, що початкові та середні школи мають відкритися в пріоритетному порядку.

“Якщо є запитання, важко відразу попросити про допомогу. Звичайно, можна заповнити спеціальну гугл-форму і надіслати її вчителю, але вчителі не завжди відповідають”, – згадує заочне навчання навесні Джессіка, 15-річна учениця однієї з середніх шкіл у тому ж Оксфорді.

“Цінність особистого спілкування між учителем і учнем в тому, щоб відразу зрозуміти, якщо учень щось неправильно зрозумів”, – говорить британська дослідниця і автор книги “Сім міфів про освіту” Дейзі Крістодулу.

Деякі карантинні нововведення пропонують зберегти. Записані відеоуроки, які можна переглядати кілька разів, наприклад, будуть особливо корисними для слабких учнів.

“У нашій школі під час пандемії з’явилася нова посада відповідального за віртуальне навчання, – розповідає вчителька іспанської Еліс Джонстон. – І ми хотіли б зберегти онлайн-платформи, які використовували під час карантину”.

Навчати через інтернет дешевше. Якщо запишеш лекцію на відео, її можна показувати кільком поколінням студентів, що насторожує деяких викладачів.

Досвід часів пандемії може знадобитися в майбутньому. За оцінками експертів, у найближчі роки країна може зіткнутися з дефіцитом педагогів.

“До 2030 року в Британії не вистачатиме 40 тисяч вчителів”, – зазначає Прія Лахані, директор онлайн-ресурсу Century Tech. І тоді змішана система освіти з істотним елементом дистанційного і онлайн-навчання може виявитися єдиним варіантом”.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.Від GiraffМи в Facebook

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com