Поліція зупинила без причини та наполягає на проведенні огляду. Чи законно діють поліцейські? – Київ Інфо

Поліція зупинила без причини та наполягає на проведенні огляду. Чи законно діють поліцейські?

Основна проблема у відносинах між громадянами й поліцейськими – відсутність обізнаності. Чи законно діють поліцейські?

Якщо не знати які закони регулюють поведінку поліцейських, то грубе порушення можна сприйняти за норму. Найпоширенішою помилкою при зустрічі з поліцейським є позиція: «Раз оглянули, значить було за що». Так бути не повинно. Для того, щоб охоронна система функціонувала, потрібно знати закони й норми проведення процедур. Незнання правил поведінки при зустрічі з поліцією призводить до зловживань службовими обов’язками з боку співробітників поліції.

Поверхневий огляд

Поверхневий огляд і перевірка – це превентивні поліцейські заходи. Тобто дії, які можуть зробити поліцейські службовці для запобігання виникнення правопорушення. Список цих дій перерахований в статті 31 Закону України «Про національну поліцію». Він визначає те, що при здійсненні таких заходів поліцейські повинні:

 • роз’яснити людині причини їх застосування;
 • перерахувати нормативні та правові акти, які є підставою для проведення таких заходів;

Стаття 34 Закону України «Про національну поліцію» визначає, що поверхнева перевірка – це візуальне оглядання людини, речі або транспортного засобу.

Особливу увагу слову «візуальне». Відповідно, коли поліцейський здійснює поверхневу перевірку, він не повинен лізти руками в Ваш кишеню, а, всього лише, просканувати поверхню тіла спеціальним скануючим приладом. Поліцейський не має ніякого права доторкатися до Ваших речей. Він може лише оглянути предмети, які Ви погодилися показати.

Поверхневу перевірку здійснюють, коли є обґрунтовані причини припускати, що у людини є річ:

 • користування якої обмежено або заборонено ЗУ;
 • яка являє собою загрозу для здоров’я / життя людей;

Поліцейський зобов’язаний обґрунтувати причину огляду і повідомити, що саме він шукає. Таку перевірку повинен здійснювати співробітник поліції одного з Вами статі.

Поліцейський має право проводити поверхневу перевірку речі / засоби пересування, якщо є достатні підстави припускати:

 • знаходження в транспорті правопорушника;
 • знаходження в транспорті людини, свобода якої обмежена протизаконним методом;
 • наявність в транспорті речі, користування якої заборонено / обмежена або вона становить загрозу для здоров’я / життя людей;
 • річ транспортні можуть бути знаряддям злочину;
 • річ транспортні знаходяться там, де можливе вчинення кримінального злочину, для запобігання якого передбачається проведення поверхневої перевірки.

Для того, щоб Ви не були в скрутну ситуацію, «Адвокат Народу» рекомендує Вам наполягати на отриманні пояснень підстав твори поверхневої перевірки.

Особистий огляд

Особистий огляд проводять у випадках притягнення до адміністративної відповідальності. Іноді до складання протоколу про адміністративне правопорушення. Тобто, особистий огляд проводять тоді, коли людину звинувачують або серйозно підозрюють у скоєнні протизаконної дії

Причини проведення ті ж, але особистий огляд регулюється вже кримінальним кодексом (поверхневий регулюється адміністративним).

Особистий огляд може бути проведений тільки затвердженим на цю дію особою однієї статі з людиною, якого оглядають. На огляді також повинні бути присутніми двоє понятих. Всі присутні при огляді повинні бути однієї статі.

Протоколи особистого огляду та огляду речей повинні мати під собою ряд підписів:

 • особи, яке оглядали / особи чиї речі оглядали;
 • співробітника, який проводив огляд і складав протокол;
 • двоє понятих.

Якщо під час огляду у затриманого з’явилися скарги або зауваження до ведення огляду, вони повинні бути враховані в протоколі. Це означає, що при заповненні протоколу «Про адміністративне затримання» повинен бути зроблений запис із зазначенням їх суті.

Поверхнева перевірка від особистого огляду відрізняється способом її здійснення. Основна відмінна риса – візуальний огляд:

 • при поверхневій перевірці фізичний контакт поліцейського і перевіряється повинен бути зведений до мінімуму. Поліцейський може оглянути тільки те, що і так видно або те, що Ви йому самі показуєте.
 • при особистому огляді/огляд речей повинен бути складений протокол. Це може бути окремий протокол або відповідний запис в протоколі «Про адміністративне затримання». В останньому випадку мається на увазі, що Вас підозрюють у скоєнні адміністративного правопорушення.

Коли Вас намагаються притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності, без адвоката не обійтися. У таких ситуаціях кожне слово і дію необхідно погоджувати з адвокатом. У компанії «Адвокат Народу» Ви знайдете фахівців з адміністративного та кримінального права з широкою практикою. Ми розглядаємо понад 20 справ на день!

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Google новини та Facebook.ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI


Від Smi.biz

Ми в Facebook

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com