Підступна меланома! | Київ.Info

Підступна меланома!

Сонце необхідне людям – саме завдяки йому ми насолоджуємося світовим днем, під його ж впливом синтезуються такі необхідні нам вітамін Д, дофамін та мелатонін. Вони є запорукою гарного настрою та спокою.

Багато з нас просто обожнюють літо за можливість купатися у теплій воді річок, озер або моря, а паралельно отримувати гарну засмагу, що буде нагадувати про  відпочинок протягом усього року. 

Якщо раніше люди більше часу проводили на пляжах та засмагали немов шоколадки, то зараз ця тенденція зменшилась. Адже багато досліджень підтвердили наявність негативних наслідків від постійного перебування під сонячними променями.

Найбільшою шкодою є розвиток раку шкіри – меланоми. Вона виникає у людей, що знаходяться багато часу під ультрафіолетовим випромінюванням під час відпочинку або за родом професійної діяльності. 

Чи можна сказати, що тільки сонце є винуватцем у виникненні меланоми? Ні, сонячні промені ще тільки одна з причин. Також спровокувати розвиток раку шкіри можуть хімічні речовини, іонізуюча радіація або електромагнітне випромінювання.

Хто належить до групи ризику виникнення раку шкіри?

 • люди, які за фахом діяльності або з інших причин мають тривалий контакт із хімічними речовинами, радіацією або ультрафіолетовим випромінюванням;
 • люди, які регулярно відпочивають під сонячними променями, засмагають;
 • люди, із дуже світлою шкірою;
 • люди, які тривало або неконтрольовано приймають гормональні препарати;
 • люди, що мають велику кількість невусів (родимок темного кольору);
 • люди із родимками, що постійно травмуються;
 • люди із темними родимками великого розміру (більше ніж 1,5 см);
 • люди із обтяженою спадковістю (рак шкіри у родичів);
 • жінки, у період вагітності та лактації.

Рак шкіри є дуже небезпечним через те, що клітини раку можуть розповсюджуватися через кров та лімфу до всіх органів та систем. І ці додаткові осередки майже неможливо відслідкувати та видалити. Меланома – один з видів раку, що має дуже високу смертність.

Чому меланома є підступною?

Цей вид раку розвивається із вже наявних у людини родимок. Зазвичай люди не зважають уваги на появу ще однієї родимки або не бачать змін вже існуючої. “Ще одна родимка з’явилась. Той що? В мене їх багато, вже і не помічаю яка є новою, а яка була”. “Чи змінилася вона? Та хто ж її пам’ятає, ніби така і була, ну може трошки збільшилась…”.

А меланома тим часом прогресує. У щасливих випадках її виявляє лікар-хірург чи дерматолог при видаленні новоутворень шкіри і родимок (з естетичних міркувань). Аде зміни дійсно є незначними, спочатку нова родимка, потім трохи збільшилась, на тон змінила колір, трохи змінила форму. Люди з меланомою звертаються до лікаря вже на важких стадіях, ось у чому її підступність.

Тож не відкладайте візит до лікаря ні на хвилину! Якщо ви побачили навіть незначні зміни родимки, слід йти на медичний огляд. Діагностика меланоми на ранніх стадіях, підвищує шанси на успіх лікування.

Ознаки, які можуть вказувати на меланому:

 • родимка змінила колір (зазвичай стає темнішою);
 • родимка збільшилась у розмірі;
 • родимка стала асиметричною (має нечіткі края, зміни форми);
 • поява болю, почервоніння шкіри біля родимки, свербіж;
 • родимка стала бугристою, мокріє, з’явилась кровоточивість або виразка на її поверхні.

Будьте уважними до свого здоров’я!

Джерела:

 1. Унікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги: Меланома //  Практикуючий лікар, №1, 2016, стор. 55-68.
 2. https://karpenko.surgery/ru/ambulatornaya-hirurgiya/udalenie-novoobrazovaniy-kozhi/
 3. В.В. Короленко // Ризик розвитку меланоми і гематологічних злоякісних новоутворень у хворих на псоріаз, Український журнал дерматології, венерології, косметології, №4, 2016, стор. 97-98.
Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Київ.Info» у Twitter та Facebook.

Від Oblivki

Від Giraff


Від Novostimira


Ми в Facebook